*Školské projekty*

MAREC - mesiac KNIHY 2021-22

MAREC- MESIAC KNIHY NA 1 . STUPNI

Žiaci 1. ročníka sa venovali týmto aktivitám:

1. Každý deň čítali – čítali texty zo šlabikára, keďže ešte neovládajú všetky písmenká.
  2. Záložka do knihy – vyrábali si svoju záložku do knihy
  3. Knižnica – navštívili sme Obecnú knižnicu Klokočov, kde nám pani pracovníčka vysvetlila, ako si deti môžu zapožičať rôzne knižky. Ukázala im, kde sa nachádzajú knižky pre najmenších a porozprávali sme sa o tom, ako sa má zaobchádzať s knihou, ktorá nie je naša vlastná, ale je z knižnice. Potom každému žiakovi našla detskú knižku s peknými obrázkami a presunuli sme sa do zasadačky, kde si žiaci jednotlivé knižky prelistovali, popozerali obrázky, prípadne si niečo aj prečítali. Pani pracovníčka im potom  prečítala krátku rozprávku  a položila deťom pár otázok o prečítanom texte.

Žiaci 2. ročníka navštívili so svojou pani učiteľkou Obecnú knižnicu v Klokočove, venovali sa triednemu projektu a

čítali si z prinesených kníh a knihy prezentovali aj pred triedou.

Počas mesiaca marec žiaci z 3. A dva krát navštívili Obecnú knižnicu v Klokočove. Žiaci si vypožičali knihy, ktoré si doma prečítali, zapísali si do čitateľských denníkov a pre celú triedu spravili prezentáciu knihy. Na hodinách čítania absolvovali aj množstvo literárnych kvízov a súťaží. Najlepší čitatelia triedy boli odmenení aj knihami a drobnými darčekmi.

V triede 4. A sa deti venovali po celý mesiac čítaniu prinesených kníh a vzorne si ich zapisovali do čitateľských denníkov. Venovali sa literárnym kvízom a súťažiam.

Knihám sa je treba venovať nielen v mesiaci marci, ale po celý rok. Druháčikovia a tretiačikovia sa povenujú knihám i 22. – 23. apríla, kedy u nás na škole bude prebiehať ANDERSENOVA NOC.

Mgr. Dana Janešíková

***************************

V.B

Tento školský rok odštartovali školský projekt Marec - mesiac knihy i žiaci V.B.

Tí majú možnosť denne čítať si knihy vo svojej vlastnej knižnici, ktorá sa nachádza na prízemí školy v učebni šk. šp. pedagóga. Avšak nevšedným zážitkom pre nich bola návšteva skutočnej knižnice v našej obci Klokočov.

Postupne zverejníme všetky aktivity v rámci školského projektu, ktoré žiaci V.B absolvujú na týchto predmetoch: SJL, VYV, PCV, RKS, RGZ.

Projekty v rámci šk. projektu - Marec mesiac knihy

Návšteva obecnej knižnice

Dňa 16. marca 2022 navštívili žiaci z V.B triedy obecnú knižnicu. Pani knihovníčka Paulínka ich milo privítala a poinformovala, že v knižnici sa nachádza vyše 9 tisíc kníh rôznych žánrov. Žiaci sa dozvedeli, že požičiavanie kníh má svoje pravidlá a ako s nimi treba zaobchádzať. Deti si popozerali, aké knihy sa v knižničných regáloch nachádzajú. Najviac ich zaujali encyklopédie, ktoré si poprezerali a aj požičali. Pri odchode dostali od pani knihovníčky záložku do knihy a sladkú odmenu.

Hlavným cieľom projektu bolo podporiť čítanie detí v rámci voľného času, na hodinách slovenského jazyka, či iných predmetoch. Pozotívne zviditeľnenie knižnice ako kultúrnej a vzdelávacej inštitúcie.

Projekt bo tiež zameraný:

- na rozvíjanie záujmu k písanému slovu, ku knihám a autorom

- rozvoj jazykových zručností a kompetencií

-rozširovanie vedomostí z literatúry zábavnou formou

- rozvoj grafomotorických zručností

- rozvoj jemnej motoriky a praktických zručností

„AKO VZNIKLA DÚHA“,

*******************************************

* II. stupeň *

*******************************************************************************

ŠKD  _1. oddelenie

Aj v ŠKD sme sa zapojili do projektu.  Navštívili sme knižnicu. Deti si priniesli obľúbenú knihu, z ktorej si čítali.

Prečítali sme si rozprávku ,, Koza odratá a jež, ktorú sme si zdramatizovali.  Maľovali sme obľúbené zvieratká z rozprávok.

Spojili sme čítanie s prírodovedou. Po prečítaní, sme si urobili encyklopédiu zvierat.

Deti radi  čítajú, čítame celý rok aj starší mladším.

Vychovávateľka Miladka Marcová

************************

Marec – mesiac knihy 2022 v ŠKD_2

V ŠKD deti prvého a štvrtého ročníka čítali rôzne druhy rozprávok.

Najviac sa zamerali na rozprávku Alenka v krajine zázrakov od spisovateľa Lewisa Carrolla.

O rozprávke nikdy nepočuli, tým viac ich však zaujala.

Meno spisovateľa bolo pre nich veľkým jazykolamom.

Cieľom čítania bolo porozumenie textu, t. j. uvedomenie si prečítaného.

Po čítaní prebehla diskusia medzi vychovávateľkou a deťmi, ktorá sa sústredila na vyjadrenie ich pocitov z prečítaného, nakoľko rozprávka bola plná fantázie.

Vychovávateľka: Janka Kobolková