*Školské projekty*

Predmetové projekty, GEO, PRA

Projekt: Environmentálne problémy Ázie

Na hodinách geografie spracovali žiaci VI.A triedy informácie o environmentálnych problémoch Ázie. V skupinách sa venovali problémom podvýživy a hladu, vojnovým konfliktom, zaostalému zdravotníctvu a školstvu, prírodným katastrofám, znečistenému životnému prostrediu atď. Svoje projekty prezentovali spolužiakom. Následne diskutovali o daných problémoch a navrhovali ich možné riešenia.

--------------

Pestrý svet rastlín...

Na predmete Prírodovedné aplikácie mali žiaci triedy VIII.A za úlohu vypracovať projekty na témy Liečivé rastliny, Chránené rastliny, Jedovaté rastliny, Invázne rastliny, Púštne rastliny, Okrasné a izbové rastliny. V zadelených skupinách najprv vyhľadali prostredníctvom internetu a odbornej literatúry informácie k nimi vybratým rastlinným druhom. Následne ich spracovali a doplnili o kresby na veľkoformátovom papieri. Žiaci naplno preukázali svoju kreativitu, výtvarné nadanie, estetické cítenie ako i schopnosť spracovať odborný text. Svoje projekty prezentovali pred spolužiakmi a tak si navzájom rozšírili svoj obzor informácii o rôznych druhoch rastlín. V súčasnosti sú ich projekty vystavené v špeciálnej učebni prírodovedných predmetov a slúžia ako učebná pomôcka na hodinách biológie a prírodovedných aplikácií.

-------------

Projekt: Globálne ekologické problémy

Na hodinách predmetu Prírodné aplikácie sme sa so žiakmi IX. ročníka venovali niekoľko mesiacov globálnym ekologickým problémom. Postupne sme diskutovali o znečisťovaní ovzdušia, pôdy, vody, rozširovaniu púští, úbytku lesov, nadmernému čerpaniu nerastných surovín, nárastu objemu odpadov, svetelnému znečisteniu, ohrozeniu biodiverzity, populačnej explózii atď. Žiaci sa zamýšľali nad pôvodom jednotlivých problémov, ich dopadom na životné prostredie a ľudskú populáciu, navrhovali možnosti na ich zmiernenie a riešenie. Pri realizácii projektov čerpali informácie z rôznych internetových zdrojov, článkov v časopisoch a novinách, odbornej literatúry. Záverečným výstupom žiakov bolo skupinové spracovanie vybratých problémov vo forme plagátov a ich prezentovanie spolužiakom.

I takýmto spôsobom vedieme žiakov k pozitívnemu vzťahu k prírode a ochrane životného prostredia.

V Klokočove 22.03.2024                                                                      PaedDr. Ľubomír Kadura

-------------------

Projekt ,,Sopečná činnosť“

V 5. ročníku je na hodinách geografie jednou z obľúbených vyučovacích tém žiakov ,,Sopečná činnosť“. Žiaci so záujmom počúvajú o vulkanickej činnosti a histórii najničivejších sopečných výbuchov doplnených autentickými zábermi v powerpointovej prezentácii a videofilme. Niektorí boli prekvapení, keď zistili, že i na Slovensku máme niekoľko sopiek, našťastie už neaktívnych. Na danú tému si žiaci pripravili veľmi pekné projekty doplnené o zaujímavé informácie vyhľadané na internete a v odbornej literatúre. Pri zhotovovaní modelov sopiek použili rôzny materiál, ako napr. purpenu, papier, polystyrén, modelársku hmotu, textílie, sádru, piesok, kamene a ďalšie. Niektorí si dokonca pripravili i praktický pokus demonštrujúci vylievanie lávy, k čomu použili ocot, sódu bikarbónu a kuchynský čistiaci prostriedok na umývanie riadu. Všetky projekty boli veľmi kvalitne zhotovené a aj pútavo odprezentované.