*Školské projekty*

Bezpečný internet

Správa zo školského projektu:  Bezpečný internet

Dátum: 10.05. 2023, 1. vyučovacia hodina

Zapojené triedy: 1. ročník – 9. ročník

Internet je bohatým zdrojom informácií, ale má aj svoje temné stránky. Vírusy, trójske kone, spyware, krádeže identity, to všetko číha na neskúsených používateľov a práve deti – naši žiaci,  sú najzraniteľnejšie. Každým dňom zisťujeme, že rodičia nevedia svoje deti chrániť, následkom čoho sa môžu stať terčom kriminálnikov alebo kyberšikany, čo môže mať dlhodobé negatívne následky. Pred negatívami internetu sa môžu deti účinne brániť, len ich k tomu treba správne viesť. Preto sme i my učitelia podnikli kroky k tomu, aby sme zvýšili povedomie o číhajúcich hrozbách hlavne na sociálnych sieťach. Ako prvé sme zverejnili na školskej stránke 10 rád pre rodičov z internetovej stránky: http://www.bezpecnyinternet.sk/desat-rad-pre-rodicov , kde si hlavne rodičia môžu prečítať základné pravidlá, ak ich deti používajú internet. Potom si v triedach mohli žiaci pozrieť videá, prečítať články práve na danej stránke. Následne žiaci spoločne vyrobili projekt v papierovej podobe, ktorý odprezentovali vo vybranej triede.

Cieľom projektu bolo upozorniť žiakov na riziká internetu, poučiť ich o pravidlách používania sociálnych sietí, vyzvať ich k používaniu správnej netikety na internete a vyhnúť sa nevhodným stránkam.

Do projektu sa zapojili i naši najmenší žiaci z 1.A, ktorý si vlastnoručne vyrobili plagát na tému Moje prvácke otázky a odpovede, v ktorých si ozrejmili niektoré základné pravidlá využívania internetu vo svojom voľnom čase. Svoj projekt krásne odprezentovali v triede II.A, kde ich žiaci so záujmom vypočuli a tiež reagovali na otázky z projektu.

Aj žiaci 2.A triedy sa v mesiaci apríl  zapojili do celoškolského projektu „Bezpečný internet“. Internet poňali z tej pozitívnej stránky a prvákom rozprávali sa o tom, ako nám môže internet pomôcť, ako nám môže uľahčiť prácu, alebo spríjemniť voľný čas. Rozprávali sme sa, že si tam môžeme nájsť rôzne potrebné informácie.

Napr. druháci majú veľmi radi autá a rôzne iné stroje – tak si vedia na internete zistiť potrebné parametre jednotlivých áut. Tiež majú veľmi radi šport, predovšetkým futbal. Vedia si tam vyhľadať rôzne zaujímavosti o jednotlivých športovcoch, no predovšetkým si môžu vyhľadať a pozrieť konkrétny futbalový zápas. Dievčatá sa priznali, že rady vyhľadávajú rôzne rozprávky, ktoré ešte nevideli a môžu si ich pozrieť v akomkoľvek čase.

Potom sme vymenovali ešte veľa rôznych informácií, ktoré tým, že si ich vyhľadáme na internete a nemusíme nikde chodiť, nám vedia  uľahčiť život a ušetriť čas, ktorý môžeme využiť efektívnejšie.

3.A - Žiaci tretieho ročníka sa v rámci školského projektu Bezpečný internet oboznámili s nástrahami sociálnych sieti, vírusmi atď. Zistili, že Internet im okrem zábavy prináša aj množstvo nástrah, ktoré im môžu aj ublížiť. Preto sa zamerali práve na aplikácie, ktoré  sú určené priamo pre deti. Vybrali si najmä také, ktoré sa dajú zadarmo stiahnuť a sú  primerané ich veku. Tieto aplikácie im môžu pomôcť sa niečo naučiť, poprípade  zdokonaliť sa v anglickom  jazyku, slovenčine,  precvičiť si logické myslenie, matematické schopnosti a naučiť sa mnoho nového.

4.A - téma: Sociálne siete. Žiaci projekt prezentovali v 3.A (výhody, nevýhody sociálnych sietí, nebezpečenstvo a vplyv na duševné zdravie). Plus prebehla diskusia o sociálnych sieťach v rámci triedy.

Žiaci 5.A sa zúčastnili projektu ,,Bezpečný internet“, kde sa prezentovali v 7.A triede. Uvedený projekt bol realizovaný formou besedy. Žiakom boli vysvetlené formy a prejavy kyberšikanovania, bezpečné používanie sociálnych sietí, ochrana osobných údajov...

Úlohou projektu bolo minimalizovať nežiaduce konanie detí prostredníctvom internetu a najmä sociálnych sietí.  Cieľom prezentácie bolo: bezpečné používanie sociálnych sietí, informovať o internetových závislostiach, minimalizovať nežiaduce konanie detí prostredníctvom internetu.

Dňa 10. 05. 2023 triedy VI.A a VIII.A prezentovali svoje práce, ktoré si pripravili k projektu: Bezpečný internet.

Prezentovanie prebiehalo v kmeňovej triede VIII.A. Svoju prácu ako prví odprezentovali žiaci VI. A triedy. Pripravili si projekt s témou Vírusy. Oboznámili žiakov s vírusmi, ktoré môžu napadnúť ich počítačové zariadenia. Spomenuli vírusy: Červ, Trojský kôň, Dialery, Spyware atď. Zároveň upozornili žiakov, akým spôsobom môžu chrániť svoje zariadenia, prípadne ako odhaliť, že ich počítač je zavírovaný.

Nasledovala powerpointová prezentácia žiakov VIII. A triedy na tému: Bezpečný internet. Žiaci upozornili na nástrahy, ktoré na nás číhajú každý deň na internete. Poskytli 8 tipov, ako bezpečne surfovať na internete, ako bezpečne nakupovať z internetových obchodov, ale bola spomenutá aj téma kyberšikany.

Trieda 7. A sa rozhodla venovať problematike ,,Kyberšikanovania“. Najprv si vyhľadali na internete potrebné informácie, ktoré graficky spracovali vo forme plagátu a pri prezentácii doplnili niekoľkými skutočnými tragickými príbehmi. 10.mája prezentovali svoj projekt žiakom VIII. a IX. ročníka, s ktorými si vymenili informácie a diskutovali na danú tému. Tento školský projekt bol určite prínosný ako pre tvorcov, tak i pre poslucháčov.

Dňa 10.05.2023 sa žiaci IX.A triedy zapojili do projektu „ Bezpečný internet“. Počas prezentácie sa zamerali na tému hoaxy, videohry, kyberšikana, nebezpečenstvá sociálnych sietí. Informovali o tom, ako si treba na sociálnych sieťach dávať pozor, ako spoznať hrozby a vedieť efektívne zabrániť riziku. Pri zverejňovaní informácií o sebe premýšľať o dôsledkoch, ktoré môžu viesť až k obťažovaniu alebo útoku aj v reálnom svete. Je potrebné zvážiť každé riziko spojené s používaním moderných technológií a sociálnych sietí. Oddeliť realitu od fikcie, zlepšiť interpersonálne vzťahy a eliminovať závislosť na PC hrách, mobiloch a sociálnych sieťach.

V Klokočove, 17.05. 2023