Základná škola, Ústredie 976, Klokočov

Prihlásenie

*Školské projekty*

Hovorme o jedle - celoslovenský projekt

2023 - 2024

 

Hovorme o jedle

 

Cieľom projektu bolo oboznámiť žiakov so zásadami racionálnej stravy, pohybovom režime a racionálnom využívaní voľného času a negatívnych vplyvov rôznych závislostí.

1.A  - prváčikovia sa oboznámili so zásadami zdravej výživy, naučili sa, ktoré potraviny sú vhodné na raňajky, desiatu, obed, olovrant a večeru. Na hodinu prvouky si priniesli rôzne ovocie a zeleninu. Pri preberaní témy zmysly spoznávali jednotlivé druhy ovocia a zeleniny podľa zraku, hmatu, čuchu a chuti. Na hodinách telesnej výchovy sa dozvedeli, aký význam má pohyb pre človeka.

II.A  - druháci sa zamerali na tieto ciele: upevňovať v žiakoch povedomie o zdravom životnom štýle, vymenovali, čo všetko zdravý životný štýl obnáša (strava, spánok, pohyb, režim dňa). Naučili sa ako si môžu pripraviť vhodnú a zdravú desiatu z ovocia a zeleniny a zdravý obed. Pomocou prezentácie sa dozvedeli, čo je to zdravý životný štýl, zdravá výživa. Pomocou kartičiek triedili potraviny na zdravé a nezdravé. Žiaci si pozreli kreslený príbeh z cyklu „Bol raz jeden život“ časť Trávenie. Napokon si druháci z prineseného ovocia vyrobili ovocné misy na ktorých si pochutili. V rámci krúžku Druháčik pripravili chlapci špagety so zeleninovou omáčkou.

III.A – tretiaci si na výtvarnú výchovu priniesli rôzne druhy ovocia. Spoločne diskutovali o potravinách, ktoré sú pre naše telo najvýživnejšie, najzdravšie a potrebné pre zdravý rast a vývoj. Rozprávali sa i o potravinách, ktoré sú pre zdravie škodlivé, lebo obsahujú látky, ktoré podporujú vznik obezity. Dozvedeli sa, že čipsy a coca-cola majú na zdravie človeka škodlivý vplyv. To, že zdravo sa stravovať nestačí, ale treba pridať i pohybovú aktivitu sa taktiež dozvedeli na spoločnej diskusii. Žiaci vymenovali množstvo spôsobov, ako sa príjemne pohybovať – napr. tancovať, naháňať sa, hrať vybíjanú, futbal, plávať a iné. Z prinesených letákov potravín si povystrihovali rôzne obrázky, ktoré lepili do 2 častí: zdravé potraviny a nezdravé potraviny.

V.A -piataci sa tejto aktivite venovali v rámci triednickej hodiny. Rozprávali sa o potravinách, ktoré sú zdravé i nezdravé pre naše telo. Rozoberali témy ako napr. jedlá pripravované vo fast foodoch či obezita. Žiaci sa rozdelili do dvoch skupín a vytvorili k téme zdravých a nezdravých potravín aj plagáty.

VI.A – šiestaci sa zapojili do projektu „Hovorme o jedle“ a „Chutné maľovanie“. Počas hodín výtvarnej výchovy sa zapájali do rôznych aktivít s témami: Mäso, ryby, vajcia, strukoviny – ich význam vo výžive ... Cukry – prečo sú dôležitou súčasťou výživy. Žiaci si najprv prezreli prezentáciu o tráviacej sústave človeka. Nakreslili rôzne druhy ovocia. Svoju prácu prezentovali pred triedou a ich výkresy zdobia chodbu našej školy.  Nakoniec vyplnili pracovné listy a po práci si pochutnali na pripravených zdravých ovocných maškrtách.

VII.A – siedmaci diskutovali svoje obľúbené jedlá, ale aj tie, ktoré nemajú radi. Pochválili sa, ktoré pokrmy vedia sami pripraviť. Snažili sa rozlíšiť zdravú verziu jedál od tých menej zdravých. V samostatnej tvorivej aktivite každý žiak vytvoril malý projekt zameraný na zdravé a nezdravé jedlá. Cieľom projektu bolo pripomenúť žiakom dôležitosť konzumácie vyváženej a pestrej stravy, dodržiavanie pitného režimu, pohyb, spánok. Vysvetlili si, že nie všetky potraviny sú nezdravé a nesmú sa konzumovať, ale je dôležité nastaviť si zdravý limit. Ako sa hovorí: „Všetkého veľa škodí!

VII.B – Cieľom aktivity bolo oboznámiť žiakov o význame zdravého životného štýlu. Ochutnať ovocie a zeleninu z domova i zo zahraničia, naučiť žiakov roztriediť potraviny na zeleninu a ovocie, na zdravé a nevhodné potraviny. Realizovať aktivity spojené s prípravou ovocia a zeleniny na konzumáciu.  Aktivity sa realizovali v špeciálnej triede pre žiakov s mentálnym postihnutím ZŠ Klokočov. Aktivity prebiehali počas viacerých vyučovacích hodín, no v duchu zdravého životného štýlu počas celého týždňa. Rozprávali sme sa o význame a potrebe jesť správne potraviny, jesť veľa ovocia, zeleniny, dodržiavať pitný režim. Žiaci si povedali, čo sú zdravé a nezdravé potraviny a čomu sa treba vyhýbať. Najznámejšou aktivitou bola ochutnávka ovocia a zeleniny. Žiaci sa zapojili v rámci tohto projektu i do výtvarnej aktivity pod názvom: Chutné maľovanie.

VIII.A – i ôsmaci sa zapojili do projektu „Hovorme o jedle“. Diskutovali o dôležitosti požívania kvalitných potravín bohatých na živiny, minerály a vitamíny. Vysvetľoval sa im význam vlákniny, omega 3 mastných kyselín a probiotík. Pozornosť bola venovaná i jedlám, ktoré by sa vo veľkej miere nemali konzumovať. Spoločne sa poukázalo i na fakt, že i v dnešnej dobe sú na svete milióny ľudí trpiacich a umierajúcich hladom. Potraviny si treba nielen vážiť, ale sa aj vedieť o ne podeliť.

ŠKD – Téma „Hovorme o jedle“ sa v ŠKD niesla v priebehu celého týždňa. Na každý deň bola pripravená iná téma. Pondelok: Chlieb, pečivo, obilniny, cestoviny. Hravou formou sa deťom priblížilo , aké tajomstvo skrýva obilné zrnko, z čoho sa vyrába chlieb, pečivo, cestoviny. U detí sa rozvíjali komunikačné schopnosti detí. Deti boli motivované rozprávkou o Pampúšikovi. Dozvedeli sa, že pampúšik sa pečie z múky, múka sa vyrába z obilia. Napokon si nakreslili pampúšika. V utorok sa žiaci venovali zelenine a ovociu. Rozprávali sme sa aký význam má ovocie a zelenina. Vodovými farbami urobili zátišie. V stredu sme si povedali prečo je nenahraditeľnou zložkou zdravej výživy mlieko a mliečne výrobky. Deti pracovali s obrázkami, kde si ukázali odkiaľ sa berie mlieko. Na záver aktivity si vystrihli a zlepili kravičku. Vo štvrtok sme sa s deťmi rozprávali o mäse, rybách, vajciach a strukovinách a v piatok o cukroch. Celý projekt bol väčšinou o rozprávaní učiteľa, detí a tvorení. Deti sa dozvedeli nové veci, ktoré ešte nevedeli. Vytvorili si pekné obrázky a zvieratká. Projekt sa im páčil.

I.A   

 

    

--------------------

II.A

------------------

III.A

 

      

       

IV.A

-------------------

  V.A 

           

           VII.B

 

VII.A

VIII.A

-------------------------  ***************  ------------------------

---------------------

Projekt – Hovorme o jedle 2022 - 2023

 

VI.B

 

 Denná téma – „Jedz a hýb sa“

Cieľ: Oboznámiť žiakov o význame zdravého životného štýlu. Ochutnať ovocie a zeleninu z domova i zo zahraničia, naučiť žiakov roztriediť potraviny na zdravé a nevhodné potraviny. Realizovať aktivity spojené s pohybom.

V rámci projektu, ktorý vyhlásilo Centrum znalosti o potravinách n. o. a Slovenská poľnohospodárska a potravinárska  komora, sa naša Základná škola Klokočov, nachádzajúca sa v okrese Čadca,  zapojila počas druhého októbrového týždňa do dennej témy – „Jedz a hýb sa“.

Aktivity, ktoré sme si pre deti pripravili boli realizované v špeciálnej triede pre žiakov s mentálnym postihnutím - Základnej školy Klokočov. Pre tieto deti je veľmi dôležité venovať sa téme zdravej výživy, správnemu stravovaniu a dodržiavaniu pitného režimu, keďže ich postihnutie ovplyvňuje aj ich zdravotný stav. Preto je potrebné viesť ich k dodržiavaniu správnych zásad stravovania, vhodnému pitnému režimu a k tomu, čo je pre nich vhodné a čo naopak nie.

Naše aktivity prebiehali v triede počas celého dňa, no v duchu zdravého životného štýlu sa u nás niesol celý týždeň.

Najskôr sme si spoločne so žiakmi hovorili o význame a potrebe jesť správne potraviny, jesť veľa ovocia, zeleniny, dodržiavať pitný režim, na ktorý netreba zabúdať.  Povedali sme si, čo sú zdravé a nezdravé potraviny a čomu sa máme vyhýbať. Najzaujímavejšou témou však bol rozhovor o aktivitách, ktoré budú spojené s pohybom. Žiaci sa veľmi tešili na pohybové aktivity i mimo vyučovacích hodín telesnej výchovy.

Deti svojou akčnosťou a zápalom  prebudili záujem aj u detí v bežných triedach, ktoré sa pridali k tomuto prospešnému projektu a venovali sa tejto problematike v rámci svojich kolektívov spoločne s učiteľmi.

1.)

Prvou úlohou, ktorou sme spoločne s deťmi otvorili tému zdravých potravín, bolo vymaľovať  pracovný list zameraný na určenie toho, čo by sme mali a čo naopak nemali konzumovať. Deti za pomoci učiteľky a asistentiek rozmýšľali a odôvodňovali, čo je a čo nie je zdravé. Zdravé potraviny vyfarbovali a nezdravé dávali do červených krúžkov.

2.)

Následne sme prešli na ďalšiu aktivitu, ktorou sme pokračovali v nastavenej téme a to správny pitný režim. Povedali sme si spoločne, koľko by sme mali denne vypiť vody alebo iných zdravých alternatív vody, čo by sme naopak piť nemali. Ich úlohou v pracovnom liste bolo prejsť cestičkami a zistiť, ktoré z detí vypilo najviac a najmenej mlieka. Postupnosť si vyznačili farebne i číselne.

3.)

Ako ďalšie nasledovala úloha zameraná na namaľovanie zdravého taniera, na ktorý si deti nakreslili chutný a zdravý obed. Zamerali sme sa na potraviny, ktoré sú pre ich telo prospešné. Pri tejto úlohe si pomáhali obrázkami zdravých a nezdravých potravín. Pri tvorbe obrázkov im boli nápomocné pani asistentky.

4.)

Poslednou aktivitou v triede, ktorú sme spoločne s deťmi vypracovali, bolo prejsť bludiskom od dievčatka k mačiatku len po zdravých potravinách. Pri tejto úlohe sme si utvrdili to, čo sme sa snažili celý deň deti naučiť. Overili sme si tak pochopenie danej témy u našich žiakov takouto jednoduchou aktivitou, ktorú boli schopní samostatne vypracovať. Tí šikovnejší vedeli dokonca zdôvodniť svoje riešenie.

5.)

Po vypracovaní pracovných listov sme prešli k stolu, kde na deti čakali pripravené rôzne druhy ovocia a zeleniny. Všetky druhy sme si pomenovali, zadelili sme si ich do skupín, či patria k ovociu alebo zelenine. Či tieto druhy ovocia a zeleniny vieme dopestovať u nás doma, ale ich dovážame zo zahraničia. Následne sme ovocie a zeleninu ochutnávali. Žiaci pri tejto aktivite niektoré ovocie a zeleninu ochutnali prvý krát v živote. Tu bolo zaujímavé sledovať ich reakcie a pocity z chutí, ktoré im tieto plodiny ponúkli.

 Žiaci  mali za úlohu vybrať, ktoré druhy im chutili najviac. Samozrejme, že ochutnávka im veľmi chutila, páčila sa im a boli tak nadšené, že sa chceli podeliť aj s ďalšími žiakmi školy a učiteľmi. Preto sme sa v rámci aktivít rozhodli, že ovocie a zeleninu nakrájame a ponúkneme žiakom a zamestnancom školy. Naši žiaci spoločne s vyučujúcimi prešli chodbami školy a triedami, kde nechali ochutnať ovocie a zeleninu žiakom, ktorým sa táto aktivita žiakov zo špeciálnej triedy veľmi páčila a neváhali sa ponúknuť ovocím a zeleninou. Po pár minútach nám ostali prázdne taniere. My sami sme boli z toho prekvapení, s akým ohlasom sa táto aktivita stretla.

V týchto aktivitách budeme pokračovať aj naďalej, i po skončení projektu, keďže je správne a prospešné pre všetky deti, aby sme sa venovali téme zdravia, zdravého životného štýlu, správneho stravovania. Lebo potraviny sú základom života a zdravého života.

6. )

Poslednou časťou nášho projektu boli pohybové aktivity.

a) V rámci vyučovania, na začiatku každej vyučovacej hodine, mali žiaci krátku rozcvičku – rozvoj pohybovej aktivity je u týchto žiakov mimoriadne potrebný a prospešný, pretože priamo ovplyvňuje psychomotorický stav. Vysvetlili sme si, k čomu prispieva hoci aj takáto krátka rozcvička a prečo je potrebné pravidelne sa hýbať v živote každého človeka, aj s postihnutím,

b) v rámci hudobnej výchovy sme si opäť zacvičili rôzne hudobno-pohybové aktivity,

c)  v rámci predmetov RKS (rozvoj komunikačných schopností), VYV, PCV sme žiakom zaradili detské rečňovanky a vyčítanky spojené s pohybom.

V závere týždňa žiaci sami mali zhodnotiť, či sa im týždeň plný pohybu a ovocia páčil a čo z toho by chceli realizovať počas celého šk. roka a ktoré aktivity by chceli realizovať doma spoločne s rodinou.

Zhodnotenie: Ciele projektu sa nám podarilo splniť, pričom nám projekt priniesol nové zážitky, nové pohľady na možnosti realizovať krátke sekvencie vyučovacej hodiny prepojené s pohybom a tiež nám priniesol možnosť inklúzie zaujímavou aktivitou medzi žiakov školy.

 

Popis ohybových aktivít:

1.) Hýb a zjedz!

 Cieľ: Žiaci mali za úlohu prejsť čo najpresnejšie vyznačenú dráhu smerom k stolu, kde bolo pripravené nakrájané ovocie – po absolvovaní dráhy zjedli kúsok z daného ovocia.

Žiaci si mohli vyberať dráhu podľa toho, aké ovocie chceli zjesť. Ako prvé zjedli tanier banánov, potom hrušku a nakoniec slivky, mandarínky a hrozno.

Túto aktivitu sme rôzne obmieňali – danú dráhu mali žiaci prejsť napr. s lyžičkou, na ktorej mali hrozienko, mandarínku, alebo danú dráhu mali prejsť skákaním, smerom dozadu, skákaním na jednej nohe a pod.

Pri tejto aktivite žiaci zjedli najviac ovocia.

2.) Pozbieraj, poskladaj, zjedz!

Cieľ: Úlohou žiakov bolo pomenovať ovocie, nájsť správne písmená z ovocia, ktoré sa nachádzalo na stole a poskladať dané ovocie, následne mohol ovocie zjesť.

Žiaci najskôr pomenovali ovocie na stole, aby vedeli aké písmená majú hľadať, keď ich všetky našli, mohli z nich poskladať slovo: napr. HRUŠKA na miesto, kde sa hruška na stole nachádzala. Vyberali si ovocie podľa obľúbenosti a skladali slová toho ovocia, ktoré chceli zjesť ako prvé.

3.) Žabky

Cieľ: Z poskladaných slov vytvoriť slabiky a následne skákať po slabikách ako žabky. Kto aktivitu predviedol správne, mohol dané ovocie zjesť.

Žiaci si navzájom pomohli pri tvorbe slabík z daných slov, pričom ako rozdeľovník použili terapeutickú pomôcku chodidlo, ktorým stimulovali nervové zakončenia na chodidle. Tak mali žiaci zároveň fyzioterapeutické cvičenie spojené s učivom slovenského jazyka, pohybom a ochutnávkou ovocia.

Fotografie z aktivít sú vo fofoalbume.

  

  

  

----------------------------------------  

Hovorme o jedle – „Jedz a hýb sa!“

VI.A

Cieľom projektu je podporiť správne stravovacie návyky u detí a mládeže, budovať spôsobilosti k vhodnému výberu potravín a vhodného životného štýlu, schopnosť prevziať zodpovednosť za svoje zdravie atď.

„V zdravom tele, zdravý duch!“ Krátky výrok, ktorý v sebe ukrýva veľkú životnú pravdu. Aj žiaci VI. A triedy vedia, že je dôležité starať sa o svoje zdravie a osvojovať si zásady zdravého životného štýlu. Všetko to súvisí s našimi návykmi, ktoré si počas života upevňujeme. Je potrebné, aby sme sa už od útleho detstva učili, čo je pre naše telo prospešné a čo mu naopak škodí.

Pri aktivitách zameraných na tému: „Jedz a hýb sa!“ sa žiaci rozprávali o tom, aké majú svoje stravovacie návyky, akým spôsobom dodržiavajú, ale aj porušujú zásady zdravého životného štýlu. Rozprávali sme sa o potravinách, ktoré sú pre telo prospešné, o primeraných porciách jednotlivých chodov počas dňa a samozrejme, o pohybe, ktorý ide ruka v ruke so stravou.

Po diskusii nasledovala tvorba projektov, ktoré žiaci vypracovali vo dvojiciach. Projekty boli zamerané na porovnanie zdravých a nezdravých potravín. Žiaci svoje práce prezentovali pred ostatnými spolužiakmi, navzájom porovnali ich obsah a formu. Nasledovala krátka vedomostná aktivitka, ktorá bola zameraná na hádanie exotického ovocia a rôznej zeleniny. Cieľom hry bolo overiť nadobudnuté vedomosti žiakov z danej oblasti, ale zároveň sa aj zabaviť. Žiaci sa s úlohami popasovali veľmi dobre, upevnili si svoje vedomosti a aj sa niečo nové naučili. Všetky aktivity ukončili krátkou pohybovou aktivitou – spoločným tancom.

 

Triedna učiteľka: Mgr. Kristína Foldinová

 

-----------------------------

Svetový deň výživy

 

            Žiaci II.A triedy si na výtvarnú výchovu 14.10.2022 priniesli rôzne druhy ovocia – jablká, hrušky, banány, mandarínky, hrozno, hurmikaky.  Potom sme spoločne diskutovali o potravinách, ktoré sú pre naše telo najvýživnejšie,  najzdravšie  a potrebné pre zdravý rast a vývoj.  Rozprávali sme sa aj o tom, že zdravo sa stravovať nestačí. Treba popri tom vyvíjať aj pohybovú aktivitu, aby sme predišli mnohým ochoreniam. Žiaci  vymenovali množstvo spôsobov, ako sa príjemne pohybovať - napr. tancovať, naháňať sa, hrať vybíjanú, futbal, plávať, chodiť na prechádzky do lesa, lyžovať sa, sánkovať a iné.

            Napokon sme zhotovili zaujímavý plagát, ktorý sme si zavesili na nástenku do triedy. Boli tam rôzne druhy ovocia i zeleniny. Ovocie sme nakrájali na menšie kúsky a všetci sme si našli niečo, čo máme radi.

                                                                                               Tr. uč. Mgr. Zuzana Škorníková

           

 

 

-------------------------------------   

III. A

 

     Dňa 11. 10. 2022  bola vyhlásená téma:  Dodržiavaj pitný režim a téma: Zelenina, ovocie a orechy našich sadov.

     Do projektu sa zapojili všetci 15 žiaci.

     Žiaci boli oboznámení, aké dôležité je pravidelne piť, ktoré nápoje sú zdraviu prospešné, a ktoré nie.  Počas celého týždňa sa v triede 3.A realizoval prieskum o dodržiavaní vybraných zásad zdravej výživy, konkrétne o dodržiavaní pitného režimu, pravidelného  raňajkovania a pravidelného športovania. Žiaci  si do pripravených záznamových tabuliek, ktoré boli umiestnené v triede na stene zaznamenávali, či v predchádzajúci deň vypili dostatočné množstvo tekutín. Všetci žiaci dôsledne vyplňovali tabuľku a aj sa snažili dodržiavať pitný režim. Zistili, že najlepšou a najzdravšou  voľbou je čistá voda.

     U niektorých žiakov vyplynulo, že ráno nestíhajú raňajkovať, a tak si museli zaznamenávať krížiky, čo sa im však nepáčilo. Napokon väčšina z nich do konca prieskumu začala ráno raňajkovať.  

    Svoju športovú aktivitu v priebehu dňa si tiež zaznamenávali do pripravenej tabuľky. Aj v počas vyučovania na triednickej hodine sme využili pekné počasie a išli sme si zašportovať na školský dvor. Na hodine hudobnej výchovy si zatancujeme. Z prieskumu však vyplynulo, že prevažnou športovou aktivitou bolo bicyklovanie, cvičenie na hodinách telesnej výchovy, vychádzky do prírody a hry vonku. Len jedna žiačka triedy sa aktívne venuje futbalu a jedna sa venuje tancu.

     Žiaci si priniesli rôzne druhy ovocia a zeleniny a z nich si  vytvorili chutné tváričky OVOCNÍČKOV  a malé umelecké dielka, na ktorých si potom pochutili.

     

-----------------------------------------

IV.A

Hovorme o jedle

            V týždni od 10.10. do 14.10. 2022 sa žiaci IV.A triedy zapojili do súťažno-vzdelávacej aktivity s názvom „Hovorme o jedle“. Na triednickej hodine sme sa rozprávali o zdravej výžive, o zdravom životnom štýle, o dôležitosti  dodržiavania pitného režime. 

   V rámci témy Jedz a hýb sa sme sa učili o tom, ako náš organizmus trávi a ako je dôležitý pohyb pre človeka.

                        Prostredníctvom ochutnávky ovocia, ktorú si žiaci sami pripravili, sme spoznali aj niektoré druhy exotického ovocia. Okrem toho sa žiaci snažili po celý týždeň nosiť do školy zdravé desiaty.

    Do aktivity sa zapojili všetci žiaci aj tým, že si spoločne vytvorili veľký projekt o zdravom jedle a tak sme si užili aj tímovú prácu.

Tr. uč. Hrušková Adriána

       

-----------------------------------------

VII.A

,,Hovorme o jedle“

Dňa 11.10.2022 sa trieda VII.A zapojila do súťažno – vzdelávacej aktivity ,,Hovorme o jedle“.  Na tento deň boli vyhlásené témy ,,Zelenina, ovocie, orechy z našich sadov“ a ,,Dodržiavaj pitný režim“. So žiakmi sme sa vopred dohodli, aby si doniesli najmä ovocie a zeleninu, ktoré vypestovali s rodičmi vo svojej záhrade. Niektorí si doniesli samozrejme i druhy ovocia zakúpené v obchode, ako napr. banány, mandarinky, pomaranče, kiwi, keďže im veľmi chutia. Spoločne sme besedovali o spôsobe pestovania týchto plodín, o ich výživnej hodnote, obsahu vitamínov a pozitívnych účinkoch na ľudské zdravie, o význame umelých ekosystémov ako je ovocný sad a záhrada. Žiaci rozprávali, ako pomáhajú starať sa o tieto kultúrne rastliny. Niektorí preberajú cenné vedomosti a skúsenosti od svojich starých rodičov, napr. ako správne prerezávať konáre a štiepiť ovocné stromy, ako spracovávať a uskladňovať jednotlivé plody.

Taktiež sme diskutovali o dôležitosti dodržiavania pitného režimu, odporúčanej dennej dávke tekutín, škodlivosti sladkých, energetických a alkoholických nápojov pre ľudský organizmus. Žiaci si uvedomili, že pitná voda nie je samozrejmosťou pre všetkých ľudí našej planéty a každý deň ich veľa umiera práve pre jej nedostatok. Pramene a zdroje vody ako i všetky vodné toky si musíme vážiť a chrániť.

 

PaedDr. Ľubomír Kadura

----------------------------

 

ŠKD

Projekt :  Hovorme o jedle.          Téma: ,, Jedz a hýb sa“

 

Cieľ: Rozšíriť vedomosti detí o zdravom stravovaní, utvrdiť ich poznatky o ovocí a zelenine a dôležitosť pravidelného pohybu.

 

Ako zdravo žiť ,sme si porozprávali 18. 10. 2022 v školskom klube detí v projekte :,,Hovorme o jedle“.

Po vyučovaní si deti zopakovali, čo tvorí potravinovú pyramídu. Naučili sme sa rozlišovať zdravé od nezdravého. Urobili sme si prezentáciu o zdravej strave, koľko máme piť a aké vody. Deti si do ŠKD priniesli rôzne ovocia a zeleninu. Rozprávali sme, aké je výhodné pestovať ovocie a zeleninu doma.

Finančná gramotnosť – porovnávanie cien. V obchode, na tržnici a vypestovanie doma. Hra – nakupovanie, platenie , vydávanie.

Nakreslili sme si ovocie a urobili nástenku.

Ovocie sme si umyli, nakrájali a s chuťou pojedli. K jedlu patri aj pohyb, preto sme deň ukončili športovými aktivitami na školskom ihrisku.

Prežili sme zaujímavý deň. Deti sa aktívne zapájali do všetkých činností, boli šikovní, tvoriví. Zábavnou formou si precvičili doterajšie vedomosti. Získali nové poznatky a vedomostí. Sľúbili, že ovocie, zelenina a pohyb budú pre nich prvoradé.

 

Vychovávateľka Milada Marcová