Do školského projektu „Čítam, čítaš, čítame“ sa zapojili všetky ročníky našej základnej školy,
aj žiaci navštevujúci školský klub.
I.A
Z rozprávky do rozprávky – takto nazvali prváčikovia plagát, ktorý si vyhotovili z prečítaných rozprávok. Každý deň im pani učiteľka prečítala jednu rozprávku a žiaci museli vymýšľať otázky, ktoré dávali svojim spolužiakom. Tí museli pozorne počúvať, aby vedeli správne odpovedať. Niektoré dni im do triedy prišli prečítať rozprávky mamičky niektorých spolužiakov. Prváčikovia si vyrobili papierové záložky, ktoré budú zdobiť ich obľúbené knižky.
II.A
Druháci si dali za cieľ zdokonaľovať sa v správnej technike čítania, vytvoriť pozitívny vzťah ku knihám, rozvíjať predstavivosť a obrazotvornosť žiakov. Žiaci si priniesli svoju najobľúbenejšiu knižku a predstavili ju svojim spolužiakom. Spoločne si prečítali rozprávku o Medovníkovej chalúpke a podľa vyhotovenej osnovy rozprávku prerozprávali a na hodine výtvarnej nakreslili ilustráciu. Aj druháci si vyrobili krásne záložky.
III.A
Cieľom projektu Čítam, čítaš, čítame v tretej triede bolo - Viesť žiakov k láske ku knihám - Upevňovať v žiakoch povedomie o tom, ako sa máme ku knihám správať - Poznať nové knihy v Obecnej knižnici
- Spoznať a vedieť si vážiť našich i zahraničných spisovateľov pre deti a mládež Na hodinách prebiehala prezentácia o správaní sa v knižnici a správanie sa ku knihám. Žiaci navštívili obecnú knižnicu, vyrobili si záložky a veľa čítali.
IV.A
Štvrtáci čítali na hodine slovenského jazyka knihu od Roalda Dahla – Matilda. Po prečítaní niekoľkých častí si ich žiaci vlastnými slovami prerozprávali. Kniha bola sfilmovaná a žiaci, ktorí film videli príbeh dorozprávali do konca. Nakoľko ich príbeh tak zaujal, dohodli sa, že danú knihu celú dočítajú.
V.A
Piataci sa zamerali na podporu čítania a rozvoj čitateľských návykov u detí. Každý žiak predstavil svoju obľúbenú knihu a prečítal úryvok z nej. V závere žiaci hlasovali o tom, ktorá kniha je najlepšia.
VI.A
Šiestaci sa rozprávali o dôležitosti čítania počas ranných kruhov. Povedali si, aké sú výhody čítania, či aké knihy momentálne žiaci čítajú. Vyrobili si pekné záložky.
VII.A
Aj siedmaci diskutovali o tom, čo radi čítajú počas voľných chvíľ, aké žánre ich bavia a či navštevujú obecnú knižnicu. Čítali knižky z triednej knižnice. Na hodine výtvarnej výchovy si vyrobili záložky do kníh a na hodine slovenčiny navštívili obecnú knižnicu.
VIII.A
Aj ôsmaci sa zapojili do projektu a počas hodiny INF si v úvode porozprávali o tom, prečo je čítanie dôležité a aké knihy majú najradšej. Oboznámili sa s možnosťou E-book. Vytvorili prezentácie v PPt na tému „Moja najobľúbenejšia kniha“. Cieľom bolo, aby si žiaci uvedomili, že čítanie nie je povinnosť, ale záujem, ktorý im rozširuje slovnú zásobu a pomáhaim plnohodnotne využívať voľný čas.
VIII.B
V tejto triede sa čítalo počas celého mesiaca marec. Prebiehali ranné kruhy, kde sa žiaci dozvedeli o potrebe čítať, prečo je čítanie dôležité a čo im prináša. Navštívili obecnú knižnicu, v ktorej strávili čas čítaním a prezeraním knižných regálov plných kníh. Najviac ich zaujali encyklopédie a rozprávkové knižky. A aby sa im dobre čítalo, vyrobili si niekoľko druhov záložiek, ktoré im umožnia lepšiu orientáciu v knihách.
IX.A
Deviataci sa zúčastnili viacerých zaujímavých aktivít zameraných na rozvoj čitateľskej gramotnosti. Absolvovali aktivitu pod názvom „Každý iný-všetci rovní“, ktorá bola zameraná na rozvoj multikultúrnej výchovy. Žiaci pracovali v skupinách a pracovali s odbornou literatúrou s rôznou tematikou. Ich úlohou bolo prezrieť si jednotlivé encyklopédie a nájsť v nich informácie, ktorými by vystihli podstatu spomínaného výroku. Každá skupina odprezentovala svoje poznatky.
ŠKD
ŠKD 1 – Cieľom bolo vzbudiť záujem o detskú literatúru a motivovať detí k čítaniu Okrem čítania žiaci vytvárali leporelá. Maľovaním, kreslením, lepením na rôzne témy poznávali písmenká, ilustrovali známe rozprávky, vytvárali obaly na knihy a záložky.
Prebiehali rôzne diskusie o tom ako vznikla kniha, aké typy a druhy kníh poznáme. Prebiehali aktivity: Moja obľúbená kniha, Dramatizácia textov pontomíma, Kto k sebe patrí, Kvíz, Spojenie čítania s prírodovedou
ŠKD 2 – Cieľom projektu bolo rozvíjanie čitateľskej gramotnosti, estetického cítenia pri maľovaní a čítaní kníh. Deti čítali rozprávky s krásnymi ilustráciami. Zamerali sa predovšetkým na náučné knihy a encyklopédie. Akvarelovými farbami si vymaľovali obľúbených hrdinov z kníh.
Spracovala: Mgr. Moravčíková A.