Beseda s Dr. Pavlom Demešom
Dňa 03. mája 2018 sa žiaci ôsmeho a deviateho ročníka zúčastnili besedy, ktorú nám sprostredkoval Dr. Michal Zoldy. Túto besedu viedol Dr. Pavol Demeš – občiansky aktivista, bývalý minister zahraničných vecí SR, poradca prezidenta Michala Kováča, fotograf a politický analytik.
Beseda sa uskutočnila počas prvých dvoch vyučovacích hodín.
Pán Dr. Demeš žiakom prezentoval dve témy: prvá téma pod názvom „Slovensko v osmičkovom roku“ a druhá téma niesla názov „Slovensko-americké vzťahy“.
V prvej prezentácii pán doktor priblížil žiakom významné historické medzníky v dejinách Čechov a Slovákov, ktoré súviseli s osmičkou. Bolo poukázané na zaujímavé osmičky v slovenských dejinách.
- rok 1918 koniec prvej svetovej vojny bol významný nielen pre celý svet, ale aj pre Čechov a Slovákov, pretože v októbri 1918 vznikla 1. Československá republika a tento rok si pripomenieme 100. výročie vzniku prvej ČSR
- rok 1938 Mníchovská Dohoda- Československo muselo odstúpiť v prospech fašistického Nemecka pohraničné územia na západe republiky
- rok 1948 nastáva komunistický štátny prevrat, v republike vládne komunistický režim
- v roku 1968 sa Alexander Dubček stáva 1.tajomníkom KS a vpád vojsk Varšavskej zmluvy toto obdobie sa označuje aj ako Pražská jar, tento rok si budeme pripomínať 50.výročie
- 1988 – v marci sa uskutočnila Sviečková manifestácia za občianske a náboženské práva
- 1998 sa skončila vláda Vladimíra Mečiara (v tomto roku sa konali dvojdňové parlamentné voľby, ktoré ukončili „mečiarizmus“)
- rok 2008 bol významný pretože Slovensko vstúpilo do NATO
Druhá časť besedy bola venovaná slovensko-americkým vzťahom. Pán doktor poukázal predovšetkým na diplomatické vzťahy medzi Slovenskou republikou a USA. Žiaci sa dozvedeli, kedy boli tieto vzťahy najlepšie, kedy boli chladné, ktorí slovenskí politici a prezidenti navštívili Washington, aká bola medzi SR a USA spolupráca a ako sa tieto vzťahy vyvíjali najmä po nežnej revolúcii až po súčasnosť.
Žiaci spoznali aj významné osobnosti, ktoré pôsobili v USA a majú svoje korene na Slovensku. Pán doktor rozprával o významnom astronautovi, Eugenovi Cernanovi, ktorého starí rodičia pochádzajú z Vysokej nad Kysucou a ktorý pristál na Mesiaci a jeho výprava priniesla odtiaľ mesačnú skalu. Spomínal sa tiež Andy Warhol, slávny americký maliar, ktorý má tiež korene na Slovensku. Či o Petrovi Bondrovi, ktorý hrával vo Washingtone a ktorého hokejový dres zdobí slovenskú ambasádu vo Washingtone. Tomáš Garrigue Masaryk, je pôvodom Čech, no jeho otec pochádzal zo Slovenska. Tento prvý prezident ČSR sa oženil s američankou, prijal jej meno a jeho socha stojí v Massachusetts.
Počas oboch častí besedy vznikol aj priestor, kedy žiaci mali možnosť pýtať sa pána Demeša rôzne otázky.
Ďakujeme Dr. Demešovi za príjemnú návštevu, cenné a zaujímavé informácie a dúfame, že k nám ešte niekedy zavíta. Taktiež veľké ďakujem patrí Dr. Michalovi Zoldymu za sprostredkovania tejto úžasnej besedy.
Mgr. A. Hrušková