Dňa 22.10. 2015 sa žiaci 7.A, 8.A a 9.A zúčastnili exkurzie do Múzea Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici. Okrem prehliadky múzea, žiaci navštívili aj skanzen ťažkej bojovej techniky, ktorý je súčasťou stálej expozície Múzea SNP. Pedagogický dozor zabezpečili Mgr. Adriána Hrušková a Mgr. Jozef Rucek.
Expozícia v tomto múzeu predstavuje materiálovo najrozsiahlejšiu zbierku, ktorá približuje obdobie slovenského národného povstania. Prezentuje slovenské politické, vojenské a spoločenské udalosti v spojení so svetovými dejinami. Pred začatím prehliadky si žiaci pozreli krátky film, ktorý stručne približoval obdobie druhej svetovej vojny. Celou expozíciou nás sprevádzal sprievodca, ktorý sa snažil žiakom sprostredkovať informácie o období pred II. svetovou vojnou, počas povstania i po vojne a to nielen v kontexte svetových dejín, no hlavne v kontexte slovenských dejín.
Expozícia múzea je rozdelená do trinástich tematických celkov, z ktorých každý prezentuje inú kapitolu historického vývoja slovenských a svetových dejín. Súčasťou každého celku sú panely obsahujúce stručné historické zhrnutie a mapky názorne zobrazujúce dané obdobie, počítače s databázou autentických fotografií, viažucich sa k jednotlivým dejinným obdobiam, rovnako ako aj krátke autentické dokumentárne filmy. Všetky fotografické a filmové informácie umocňujú dobové trojrozmerné predmety umiestnené v jednotlivých vitrínach. Práve vďaka tejto interaktívnej forme prezentácie obsahu, s využitím výpočtovej techniky a elektroniky, sa radí medzi najmodernejšie expozície v Európe. Vďaka tejto modernej technike, žiaci mali možnosť získať oveľa lepší prehľad a predstavu o dejinných udalostiach.
Pozornosť žiakov zaujal aj skanzen ťažkej bojovej techniky, kde sa nachádzajú rôzne zbrane a tanky slovenskej, sovietskej a nemeckej výroby. Všetky tieto zbrane boli využívané počas bojov na našom území. Najväčšiu pozornosť pútalo dopravné a bombardovacie lietadlo typu Li-2, ktoré bolo taktiež súčasťou SNP a poskytovalo leteckú pomoc našim vojakom počas povstania.
Vypracovala: Mgr. Adriána Hrušková