*
Vyhodnotenie okresného kola Pytagoriády 2025
V dňoch 07.04. a 08.04. 2025 prebehlo v okresnom meste Čadca okresné kolo matematickej postupovej súťaže Pytagoriáda 2025.
Z našej školy za zúčastnili 2 žiaci:
V.A – Milan Baják – riešiteľ
VI.A – Samuel Hruška – 11 bodov + 7 bodov za čas = 18b – stal sa úspešným riešiteľom okresného kola.
Obom chlapcom ďakujem za účasť a blahoželám k výsledkom.
V Klokočove, 15.04. 2025 Mgr. Banetková Renáta
Čítam, čítaš, čítame (školský projekt)
Do školského projektu „Čítam, čítaš, čítame“ sa zapojili všetky ročníky našej základnej školy,
aj žiaci navštevujúci školský klub.
I.A
Z rozprávky do rozprávky – takto nazvali prváčikovia plagát, ktorý si vyhotovili z prečítaných rozprávok. Každý deň im pani učiteľka prečítala jednu rozprávku a žiaci museli vymýšľať otázky, ktoré dávali svojim spolužiakom. Tí museli pozorne počúvať, aby vedeli správne odpovedať. Niektoré dni im do triedy prišli prečítať rozprávky mamičky niektorých spolužiakov. Prváčikovia si vyrobili papierové záložky, ktoré budú zdobiť ich obľúbené knižky.
II.A
Druháci si dali za cieľ zdokonaľovať sa v správnej technike čítania, vytvoriť pozitívny vzťah ku knihám, rozvíjať predstavivosť a obrazotvornosť žiakov. Žiaci si priniesli svoju najobľúbenejšiu knižku a predstavili ju svojim spolužiakom. Spoločne si prečítali rozprávku o Medovníkovej chalúpke a podľa vyhotovenej osnovy rozprávku prerozprávali a na hodine výtvarnej nakreslili ilustráciu. Aj druháci si vyrobili krásne záložky.
III.A
Cieľom projektu Čítam, čítaš, čítame v tretej triede bolo - Viesť žiakov k láske ku knihám - Upevňovať v žiakoch povedomie o tom, ako sa máme ku knihám správať - Poznať nové knihy v Obecnej knižnici
- Spoznať a vedieť si vážiť našich i zahraničných spisovateľov pre deti a mládež Na hodinách prebiehala prezentácia o správaní sa v knižnici a správanie sa ku knihám. Žiaci navštívili obecnú knižnicu, vyrobili si záložky a veľa čítali.
IV.A
Štvrtáci čítali na hodine slovenského jazyka knihu od Roalda Dahla – Matilda. Po prečítaní niekoľkých častí si ich žiaci vlastnými slovami prerozprávali. Kniha bola sfilmovaná a žiaci, ktorí film videli príbeh dorozprávali do konca. Nakoľko ich príbeh tak zaujal, dohodli sa, že danú knihu celú dočítajú.
V.A
Piataci sa zamerali na podporu čítania a rozvoj čitateľských návykov u detí. Každý žiak predstavil svoju obľúbenú knihu a prečítal úryvok z nej. V závere žiaci hlasovali o tom, ktorá kniha je najlepšia.
VI.AŠiestaci sa rozprávali o dôležitosti čítania počas ranných kruhov. Povedali si, aké sú výhody čítania, či aké knihy momentálne žiaci čítajú. Vyrobili si pekné záložky.
VII.A
Aj siedmaci diskutovali o tom, čo radi čítajú počas voľných chvíľ, aké žánre ich bavia a či navštevujú obecnú knižnicu. Čítali knižky z triednej knižnice. Na hodine výtvarnej výchovy si vyrobili záložky do kníh a na hodine slovenčiny navštívili obecnú knižnicu.
VIII.A
Aj ôsmaci sa zapojili do projektu a počas hodiny INF si v úvode porozprávali o tom, prečo je čítanie dôležité a aké knihy majú najradšej. Oboznámili sa s možnosťou E-book. Vytvorili prezentácie v PPt na tému „Moja najobľúbenejšia kniha“. Cieľom bolo, aby si žiaci uvedomili, že čítanie nie je povinnosť, ale záujem, ktorý im rozširuje slovnú zásobu a pomáhaim plnohodnotne využívať voľný čas.
VIII.B
V tejto triede sa čítalo počas celého mesiaca marec. Prebiehali ranné kruhy, kde sa žiaci dozvedeli o potrebe čítať, prečo je čítanie dôležité a čo im prináša. Navštívili obecnú knižnicu, v ktorej strávili čas čítaním a prezeraním knižných regálov plných kníh. Najviac ich zaujali encyklopédie a rozprávkové knižky. A aby sa im dobre čítalo, vyrobili si niekoľko druhov záložiek, ktoré im umožnia lepšiu orientáciu v knihách.
IX.A
Deviataci sa zúčastnili viacerých zaujímavých aktivít zameraných na rozvoj čitateľskej gramotnosti. Absolvovali aktivitu pod názvom „Každý iný-všetci rovní“, ktorá bola zameraná na rozvoj multikultúrnej výchovy. Žiaci pracovali v skupinách a pracovali s odbornou literatúrou s rôznou tematikou. Ich úlohou bolo prezrieť si jednotlivé encyklopédie a nájsť v nich informácie, ktorými by vystihli podstatu spomínaného výroku. Každá skupina odprezentovala svoje poznatky.
ŠKDŠKD 1 – Cieľom bolo vzbudiť záujem o detskú literatúru a motivovať detí k čítaniu Okrem čítania žiaci vytvárali leporelá. Maľovaním, kreslením, lepením na rôzne témy poznávali písmenká, ilustrovali známe rozprávky, vytvárali obaly na knihy a záložky.
Prebiehali rôzne diskusie o tom ako vznikla kniha, aké typy a druhy kníh poznáme. Prebiehali aktivity: Moja obľúbená kniha, Dramatizácia textov pontomíma, Kto k sebe patrí, Kvíz, Spojenie čítania s prírodovedou
ŠKD 2 – Cieľom projektu bolo rozvíjanie čitateľskej gramotnosti, estetického cítenia pri maľovaní a čítaní kníh. Deti čítali rozprávky s krásnymi ilustráciami. Zamerali sa predovšetkým na náučné knihy a encyklopédie. Akvarelovými farbami si vymaľovali obľúbených hrdinov z kníh.Spracovala: Mgr. Moravčíková A.
„Svetový deň vody“_ŠKD
Do fotogalérie bol pridaný nový album „Svetový deň vody“_ŠKD.
1
Projekt – školská záhrada
Žiaci základnej školy sa zapojili do sprievodnej aktivity v rámci Školského programu:
Školská záhrada 2025.
Ciele:
- vysvetliť dôležitosť starostlivosti o prírodu
- zapojiť žiakov do výsadby stromčekov a kríkov – príprava pôdy, sadenie, starostlivosť o sadenice
- nadobudnúť praktické skúsenosti so záhradníčením
- pochopiť dôležitosť zdravej výživy
Čo sme získali?
- ovocné stromčeky – jablone a hrušky
- sadenice malín a čučoriedok
- substrát pre čučoriedky
Spoluorganizátor: Milan Delinčák – BUKOV VOZ, Čadca
Dodávateľ školského ovocia: BUKOV
Projekt financovaný s finančnou podporou EÚ
13
Pracovné vyučovanie – zdravo
Na hodine pracovného vyučovania si žiaci tretieho ročníka priniesli vlastné ovocie, ktoré si nakrájali a urobili ovocný šalát. Snaha žiakov a ich spolupráca priniesla zdravý výsledok. Počas prípravy šalátu žiaci hodnotili bodmi degustačnú kvalitu jabĺčok. Hodnotili farbu a chuť . Víťazné jablká zjedli a niektoré skončili v šaláte. Dievčatá rozdelili šalát do misiek spoločne si pochutnali. Porozprávali sme sa o význame ovocia pre naše zdravie, posilnili sme imunitu a dodali si potrebnú energiu.
Ing. Monika Kasáková
Hodina chémie
Na hodine chémie žiaci deviateho ročníka skúmali a analyzovali množstvo cukru v prinesených nápojoch, džúsoch, keksoch, jogurtoch a iných pochutín. Štúdiom etikiet získali vedomosti o prítomnosti sacharidov v potravinách a zistené údaje prepočítali na množstvo kociek kryštálového cukru.
Žiaci na každú skúmanú potravinu nalepili štítok s počtom kociek cukru a tieto potraviny pripevnili na nástenku.
Nástenka priťahuje pozornosť žiakov a okoloidúcich, ktorí neveriacky zisťujú koľko cukru jeme.
Ing. Monika Kasáková
1
Hodiny techniky
Práce žiakov na hodinách THD.
Chcem všetkým žiakov vyjadriť veľkú pochvalu za ich šikovnosť, tvorivosť a usilovnosť na hodinách techniky. Vaše výrobky z dreva, kovu, a ďalších materiálov sú dôkazom vašej zručnosti. Vidieť s akým nadšením ste pristupovali a to ma na hodinách veľmi tešilo.
Ing. Monika Kasáková
Plagát MŠ SR so základnými informáciami o epidémii a prevencii šírenia slintačky
"Ako prežiť" - výchovný koncert
Dna 2.4.2025 sa žiaci ZŠ Klokočov zúčastnili hudobno-vzdelávacieho programu s tématikou záchrany života, riešenia situácie v prípade úrazov a postup manipulácie s AED (automatický externý defibrilátor). Výchovný koncert sa konal počas prvej a druhej vyučovacej hodiny v telocvični ZŠ Klokočov a zúčastnili sa ho všetky ročníky našej školy.
Jarko Gažo (spevák skupiny Arzén) a Jurko Jaroščiak (spevák skupiny Hoten Toten) nás sprevádzali celým programom. Úvodnou piesňou o úsmeve navodili príjemnú atmosféru všetkým prítomným. Súčasťou koncertu bol náučný výklad o tom, čo je dôležité pri poskytovaní prvej pomoci s profesionálnou záchranárkou Maťkou. Názorné ukážky záchrany ľudského života, ktoré predvádzala záchranárka Maťka boli doplnené projekciou a deti veľmi zaujali. Na otázku speváka Jarka, aké čísla na záchranné zložky poznáme odpovedala tretiačka Miška Bitalová. Odvážny žiak našej školy šesť ročný prvák Janko Harandza si vyskúšal privolanie prvej pomoci a postupoval podľa inštrukcií záchranárky. Takto pomohol spevákovi, ktorý omdlel pri koncerte. Piatačky Nikolka Bielčiková a Simonka Muchová si vyskúšali na figuríne podľa pokynov záchranárky resuscitáciu.
Žiaci sa dozvedeli, ako majú riešiť situáciu v prípade úrazov, kedy je dôležité privolať záchrannú pomoc. Dozvedeli sa aj to, že veľakrát volajú ľudia zo zábavy, alebo napríklad, že ich bolí noha už tri mesiace. Vysvetlili im, že vtedy zdržiavajú záchranárov, že ich stav nie je život ohrozujúci a nepošlú im záchranku. Celý program bol doplnený pesničkami s projekciou. Záverečná pieseň „Zbohom buď lipová lyžka“ bola venovaná všetkým učiteľom. Speváci ňou rozospievali obecenstvo a zároveň sa rozlúčili. Za krásny a náučný koncert si účinkujúci vyslúžili obrovský potlesk a vďaku všetkých prítomných.
Mgr. Andrea Moravčíková
Výchovný koncert: Ako prežiť
Do fotogalérie bol pridaný nový album Výchovný koncert: Ako prežiť.
12
Tradičné zdobenie veľkonočných vajíčok
Vo štvrtok, t. j. 27. 03. 2025 sme opäť spojili sily a v rámci krúžku Tvorivé dielne a Výtvarného krúžku sme v našej škole privítali vzácneho hosťa, rodáčku obce, pani Danielu Baligovú, ktorá nám ukázala nádhernú techniku zdobenia kraslíc, ktorá je typická pre našu obec, a to zdobenie kraslíc sitinou.
Prierezová téma bola zameraná na Regionálnu výchovu a ľudovú kultúru.
Cieľ je zameraný na žiaka, aby rozširoval a rozvíjal svoje znalosti o historických, kultúrnych a prírodných hodnotách svojho regiónu a vytváral si pozitívny vzťah k svojmu bydlisku, obci, regiónu a krajine. Deťom predstavila svoju prácu, priblížila techniky zdobenia vajíčok, porozprávala im o zvykoch, ktoré sa týkali vajíčok a pútavo im priblížila aj akým symbolom bolo vajíčko v minulosti.
Deti si skúsili očistiť sitinu, vyzdobili si drevené vajíčko už spomínanou sitinou. Ich krásne práce budú vystavené na prízemí školy, svojimi výrobkami sa zapoja do súťaže o najkrajšie veľkonočné vajíčko, ktorú organizuje naša škola.
Po výstave si svoje práce odnesú domov, nech potešia aj svojich rodičov .
Mgr. Zuzana Holazová
Tradičné zdobenie veľkonočných kraslíc
Do fotogalérie bol pridaný nový album Tradičné zdobenie veľkonočných kraslíc.
Školský projekt: Čítaš, čítam, čítame...
- 8
Korčuliarsky kurz
Do fotogalérie bol pridaný nový album Korčuliarsky kurz.
3
Správa z Korčuliarskeho kurzu
V dňoch od 24.03. – 28.03. sa žiaci VII.A, VIII.A, IX.A ( viď zoznam) zúčastnili
Korčuliarskeho kurzu v MMARENE v Krásne nad Kysucou.
Žiaci sa postupne učili techniku korčuľovania pod vedením odborných inštruktorov.
Počas kurzu im bola zabezpečená strava, zapožičanie korčúľ.
Žiaci si kurz užili a ani modriny im vôbec nevadili.
Kurz prebehol bez zranení. Mgr. Chajdáková Alena
Hodina deťom
Dňa 21.03. 2025 sa naša škola zapojila do verejnej zbierky – Hodina deťom
Tejto aktivity sa zhostili žiačky deviateho ročníka Viktória Hejčíková a Dominika Chromíková, pod vedením p. učiteľky Moniky Kasákovej. Navštívili sme žiakov I. aj II. stupňa. Okrem žiakov, učiteľov nám do zbierky prispeli kuchárky, pán školník, náhodní občania , zamestnanci obecného úradu, pošty, lekárne, zamestnanci obchodov v obci Klokočov. Vyzbierali sme 185, 21 Eur.
Všetkým, ktorí finančne prispeli do verejnej zbierky ďakujeme.
Bloková výučba techniky
Dňa 20. 03. 2025 sa žiaci ôsmeho ročníka zúčastnili blokovej výučby techniky na SOŠ technickej v Čadci pod vedením Ing. Moniky Kasákovej a Mgr. Márie Heglasovej.
Bloková výučba bola zameraná na základy elektrotechniky. Majster odbornej výchovy pán Maslík im priblížil danú problematiku a potom si žiaci vyskúšali praktickú aktivitu a to spájkovanie s cínom. Chlapci aj dievčatá si vyskúšali jemnú motoriku a manipulovanie so spájkovačkou z napájacej stanice. Práca si vyžadovala trpezlivosť a presnosť. Vyrobili si malú elektronickú súčiastku, ktorú si zobrali domov. Žiaci si osvojili vedomosti o jemnej elektronike, čím sa im môže otvoriť cesta k technickým koníčkom, alebo povolaniu.
Ing. Monika Kasáková
Vyhlásenie veľkonočnej súťaže
Aktuálne informácie pre rodičov
Milí rodičia,
preštudujte si prosím dokument Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR -
Vseobecne_zasady_prevencie_
akutnych_respiracnych_
ochoreni_pre_rodicov_2025.pdf