V mesiaci október prebiehal na našej škole projekt „Hovorme o jedle“. Do tohto projektu sa zapojili takmer všetky ročníky našej školy.
I.A – žiaci sa rozprávali o význame ovocia a zeleniny v našej strave. Diskutovali o tom, prečo sú ovocie a zelenina pre človeka dôležité a aké vitamíny obsahujú. Každý žiak povedal, ktoré ovocie a zeleninu má najradšej. Niektorí žiaci prezradili, aké druhy ovocia a zeleniny pestujú doma v záhrade a ktoré musia kúpiť v obchode. Spoločný projekt vytvorili tým, že vymaľovali rôzne druhy ovocia a zeleniny.
II.A – Cieľom bolo oboznámiť druhákov so zásadami racionálnej stravy, pohybovom režime a racionálnom využívaní voľného času a negatívnych vplyvov rôznych závislostí. Žiaci sa naučili, ktoré potraviny sú vhodné na raňajky, desiatu, obed, olovrant a večeru. Do pripravených záznamníkov v rámci triedy si urobili prieskum o dodržiavaní vybraných zásad zdravej výživy – konzumácia ovocia a zeleniny, raňajkovanie, dodržiavanie pitného režimu. Tieto záznamníky viseli v triede a každý žiak si doň značil čo sa mu podarilo a čo nie v priebehu celého týždňa. Navštívili svojich kamarátov v treťom ročníku, ktorí ich pozvali na ochutnávku rôznych nátierok, ktoré samy pripravili. Na hodinách TV sa dozvedeli, aký význam má pohyb pre človeka. Na hodinách výtvarnej výchovy sa žiaci zapojili aj do súťaže Chutné maľovanie.
III.A – Tretiaci si dali za cieľ:
- upevňovať v žiakoch povedomie o zdravom životnom štýle
- vedieť vymenovať, čo všetko zdravý životný štýl obnáša /strava, spánok, pohyb, režim dňa/
- prakticky si pripraviť vhodnú a zdravú desiatu
Žiaci sa dozvedeli čo je to zdravá výživa, čo je zdravý životný štýl a z čoho sa skladá pomocou prezentácie. Ďalšou aktivitou bolo priraďovanie zdravých potravín a nezdravých na kartičkách, ktoré žiaci upevňovali na výživovú pyramídu. Žiaci si pripravili 5 zdravých nátierok, ktoré si natreli na celozrnné bagety a ozdobili prinesenou zeleninou.
V.A – Piataci sa rozprávali o zdravých a nezdravých potravinách, ako aj o dopade konzumácie nezdravých jedál na ľudský organizmus. Následne boli žiaci rozdelení do dvoch skupín. Jedna skupina pripravovala projekt o zdravých potravinách a druhá o nezdravých. Zamysleli sa nad tým, čo by bolo dobré vylúčiť z nášho jedálnička prípadne aspoň obmedziť.
VI.A – Šiestaci si v rámci triedy pripravili ochutnávku ovocia a zeleniny. Žiak Šimon Čagala sa zapojil do výtvarnej súťaže a nakreslil obrázok na tému „Mlieko a mliečne výrobky od slovenských kravičiek.“ V rámci projektu „Hovorme o jedle“ si žiaci pripravili projekty a pekné plagáty.
VIII.A – Počas prezentácie sa mohli žiaci vyjadriť k jednotlivým bodom:
- Vyvážená strava
- Pitný režim
- Ovocie a zelenina
- Riziká nevhodného stravovania
- Energia
- Hygiena potravín
Prezentácia bola zameraná na zdravé a nezdravé jedlá, dôsledky vyplyvajúce z nezdravej stravy na zdravie a vývin žiakov. Žiaci si osvojili zásady zdravej výživy a nadobudnuté informácie budú pre nich prospešné nielen teraz, ale aj v budúcnosti.
VIII.B – Cieľom projektu bolo realizovať aktivity spojené s prípravou ovocia a zeleniny na konzumáciu. Ochutnať ovocie a zeleninu z domova i zo zahraničia, naučiť žiakov roztriediť potraviny na zeleninu a ovocie, na zdravé a nevhodné potraviny. Pripraviť so žiakmi obložené ovocné a zeleninové taniere. Oboznámiť žiakov o význame zdravého životného štýlu. Počas celého týždňa venovaného projektu „Hovorme o jedle“ prebiehali v VIII.B triede aktivity, ktoré sa niesli v duchu zdravého životného štýlu. Rozprávali sme sa so žiakmi o význame a potrebe jesť správne potraviny, jesť veľa ovocia, zeleniny, dodržiavať pitný režim, na ktorý netreba zabúdať. Najzaujímavejšou aktivitou bola ochutnávka rôzneho ovocia a zeleniny ako i príprava ovocných a zeleninových tanierov.
IX.A – Deviataci realizovali aktivity týkajúce sa zdravej a vyváženej stravy. Diskutovali o dôležitom postavení v jedálničku a nutričných hodnotách potravín ako je chlieb, pečivo, obilniny, cestoviny a zemiaky. Priblížili si pôvod a históriu šľachtenia obilnín. Vysvetlili si rozdiel v spôsobe výroby „bieleho a tmavého“ pečiva. Venovali sa i oblasti geneticky modifikovaných potravín, výhodám i rizikám spojených s ich pestovaním a jedením. Poukázali i na smutný fakt, že v dnešnej dobe sú na svete milióny ľudí trpiacich a umierajúcich hladom. Potraviny si treba nielen vážiť, ale vedieť sa o ne aj podeliť.
ŠKD 1– Aj v školskom klube sa žiaci zapojili do projektu „Hovorme o jedle“. Deti rozprávali a vyjadrili vlastný názor, prečo je dôležité denne konzumovať ovocie, zeleninu. Zároveň sa naučili, čo všetko potrebujeme na to, aby sme si upiekli chlieb. V ďalšej aktivite si deti priniesli ovocie a zeleninu a usporiadali ho podľa farieb dúhy. Rozkrojili ho, pomenovali, čo sa nachádza vo vnútri /kôstka, jadierka, zrniečka/. Zábavnou formou a zapojením fantázie deti prirovnávali ovocie k niečomu, čo sa im tvarom podobalo. Nrpr. Jablko, rajčiak – lopta, mandarínka – tekvica, baklažán – figúrka z hry „Človeče nehnevaj sa“. Fantáziu využili deti i pri dekorácií tanierikov z nakrájaného ovocia a zeleniny. Nechýbala ochutnávka, modelovanie, maľovanie. Zo všetkých prác sme v závere týždňa vyhotovili výstavu, ktorou sme si vyzdobili ŠKD.
ŠKD 2 – Deti ŠKD sa od 14.10.-18.10. 2024 zapojili do školského projektu „Hovorme o jedle“. Pani vychovávateľka pripravila žiakom aktivity na celý týždeň.
Pondelok – beseda o téme „Ovocie a zelenina“ – deti si pripomenuli, aké dôležité pre naše zdravie je jesť veľa ovocia a zeleniny
Utorok – výtvarná práca detí na tému „Ovocie a zelenina v našom jedálničku“
Streda – rozhovor na tému „Potraviny nezdravé pre deti“
Štvrtok – prečo by sme nemali plytvať s jedlom
Piatok – diskusia na tému „Kam so zvyšným jedlom, ovocím a zeleninou a ako kompostovať“
Mgr. Andrea Moravčíková