Do fotogalérie bol pridaný nový album Pestrý svet rastlín..
Pestrý svet rastlín.
- 8
Projekty ZŠ Klokočov
Prezrite si činnosť žiakov v rôznych školských činnostiach
-------------------------------------
Deň matiek
Do fotogalérie bol pridaný nový album Deň matiek .
31
Deň matiek v našej škole
Deň matiek je skvelou príležitosťou opäť povedať slová lásky a vďaky najdrahšej a najbližšej osobe – MAME.
Poďakovať sa jej za lásku, za štedré srdce, za jej starostlivé a láskavé ruky. I keď sa tento sviatok v kalendári už zaskvel v druhú májovú nedeľu, naša základná škola zorganizovala pre mamičky milé posedenie, v ktorom vystúpili ich ratolesti v piatok 19.mája 2023 .
Žiaci nelenili a starostlivo sa na tento deň pripravovali. Počuli sme milé básničky, rozkošný spev, zvučné tóny heligoniek a jemnú gitaru.
Žiaci predviedli svoj talent, zomkli sa, a ako kolektívy jednotlivých tried zožali obrovský potlesk. Vystúpenie si vychutnávala i naša pani riaditeľka Ing. Jarmila Krišťáková a od pracovných povinnosti sa uvoľnil a prišiel si pozrieť program aj náš pán starosta Ing.Radoslav Zajac.
Pán starosta adresoval mamičkám zopár milých slov, vyjadril obdiv a úctu s akou sa o svoje deti starajú. V závere skonštatoval, že netušil, že na škole je toľko talentovaných detí, pochválil vystúpenie a mamičkám rozdal krásnu červenú ružičku.
Po skončení programu boli pre vzácnych hostí prichystané voňavé buchtičky a kávička. Veríme, že táto milá slávnosť bola pre zúčastnené mamičky príjemným kultúrnym zážitkom a ich ratolesti im vyčarili úsmev na perách.
Mgr. A. Moravčíková
Mliečny program - RAJO
Do fotogalérie bol pridaný nový album Mliečny program - RAJO.
54
Exkurzia Ostrava
Do fotogalérie bol pridaný nový album Exkurzia Ostrava.
19
THD
Na hodinách techniky sme pred školou vytvorili okrasnú skalku so žiakmi 7.A.
Tento priestor bol predtým dosť zničený,poškodený koreňmi staručkých tují, ktoré už boli napadnuté chorobami a škodcami. Trávnatý terén bol hrboľatý, zaburinený.
„Skalkový“ nápad sme už mali v hlávkach dávnejšie, len vyžadoval mnohé prípravné práce: najprv sme museli odstrániť poškodené tuje, samozrejme aj s koreňmi.Tu nám musela pomôcť ťažká technika v spolupráci s OÚ Klokočov. Musel sa vyrovnať terén a odstrániť burinu.Nakúpili sme nádherné kvety, rastliny a spolu s našimi usilovnými žiakmi sme terén upravili a všetko vysadili. Samozrejme, nechýbala fólia a dunajský štrk. Ten nám dal zabrať. Ale keďže nás bolo dosť a ochota tiež nechýbala, zvládli sme to rýchlo.
Zrazu sme pred školou mali „kamenné more“, z ktorého sem-tam vykúkala nejaká rastlinka. Spočiatku to veru nevyzeralo ktovieako vábne, ale po určitom čase sa nám skalka odplatila nádherou.
Stále sa mení, stále niečo zakvitá,dorastajú mladé výhonky. Ani si nestíhame robiť fotografie z každej fázy. Ale stíhame sa tešiť zakaždým, keď okolo prechádzame. A to je najdôležitejšie, nech sa všetci v našej škole cítime čo najpríjemnejšie.
Mgr. Jozef Rucek
Z Kvalifikácie do okresného kola v malom futbale žiakov ZŠ
Dňa 15.05.2023 sa žiaci ZŠ Klokočov, viď zoznam zúčastnili súťaže v malom futbale žiakov v ZŠ E. A. Cermana Vysoká nad Kysucou.
Okrem našej školy súťažili aj žiaci:
ZŠ Rázusová ČadcaZŠ Vysoká nad Kysucou
ZŠ Turzovka
Hralo sa systémom 4 + 1 , 2 krát 10 min.
Naši žiaci skončili na peknom 3. mieste, ktoré však nestačilo na postup. Boli odmenení futbalovou loptou.
Turnaj prebiehol bez zranení.
Vypracovala: Mgr. Chajdáková
Škola v prírode 2023
V dňoch 1.-5. mája sa deti 3. a 4. ročníka zúčastnili našej, už tradičnej, Školy v prírode v Rajeckých Tepliciach. Tentokrát sme zmenili miesto konania a boli sme ubytovaní len kúsok od centra mesta. Počasie sa s nami zahrávalo, ale všetky aktivity, ktoré sme mali naplánované, sme zvládli.
Deti navštívili veľa zaujímavých miest. V pondelok sme si pozreli mesto Rajecké Teplice, kde sme videli krásne kúpele zvonku i vo vnútri, kde sme si chodili nabrať liečivý prameň, ktorý sme popíjali celý týždeň. Pozreli sme si park s jazierkom aj s jeho podvodným životom. Mesto sme si pozreli v utorok i večer, pretože novinkou je jeho nádherné osvetlenie. Ďalej sa deti povozili na koníkoch a pozreli si zvieratká s komentovaným výkladom na farme Prístavky.
Ďalším obrovským zážitkom bola návšteva Dopravného múzea priamo v bývalej budove železničnej stanice. Deti mali možnosť vidieť množstvo vecí z histórie železnice, pozreli si pohyblivý model okolia Žiliny, obliekli sa do historických železničiarskych uniforiem, pozreli si historické vozidlá a zúčastnili sa rôznych interaktívnych hier a kvízov. Vystúpili sme i na vyhliadku nad mesto, kde mali deti možnosť vidieť zo skál Rajeckú dolinu ako na dlani. A samozrejme nesmel chýbať hon za pokladom.
Deti po splnení rôznych úloh a vyriešení indícií, kde sa poklad nachádza došli do cieľa hľadania a tešili sa z rôznych dobrôt, ktorý poklad skrýval. Okrem toho sa deti naučili veľa nových poznatkov, zahrali sa rôzne hry a dobre sa pobavili na tradičnej pyžamovej párty.
Pobyt dopadol veľmi dobre, bez zranení a deti sa vrátili domov plné spomienok a nových skúseností či priateľstiev. Zároveň sa tešíme na nové deti a nové zážitky v budúcom školskom roku.
Ďakujem pani učiteľkám Jančíkovej a Marcovej za dozor, prípravu a láskavý prístup k deťom.
Vedúca školy v prírode Mgr. Janešíková Dana5
1. sv. prijímanie
Dňa 14. 05. 2023 sa vo farskom kostole konalo Prvé sväté prijímanie našich tretiakov, kde po prvýkrát prijalo Pána Ježiša v Eucharistii 16 detí.
Na túto, pre ne tak významnú udalosť, sa svedomito pripravovali pod vedením pána farára Jaroslava Vnuka a p.učiteľa J.Ruceka.
S prípravami, organizáciou a celým priebehom pomáhali rodičia, za čo im patrí veľká vďaka.
Mgr. Jozef Rucek
Škola v prírode 3.A, 4.A
Do fotogalérie bol pridaný nový album Škola v prírode 3.A, 4.A.
6
Bloková výučba VIII.A_15.05. 2023
Do fotogalérie bol pridaný nový album Bloková výučba VIII.A_15.05. 2023.
15
Bloková výučba VIII.A
Žiaci 8.ročníka ZŠ sa dňa 15.05.2023 zúčastnili blokového vyučovania na SOŠ technickej v Čadci, pod vedením p. učiteľa Mgr. Jozefa Ruceka a Mgr. Lenky Staníkovej.
Bloková výučba bola zameraná na údržbu, servis a diagnostiku cestných motorových vozidiel, montáž, demontáž rozvodov, systém inžinierských sietí, vodovodov.Žiaci boli rozdelení na dve skupiny a pod vedením majstrov odbornej výchovy sa dozvedeli o základoch údržby motor. vozidla, výmene pneu a diagnostike motorových vozidiel.
Na montáži a demontáži rozvodov pracovali závitnicou, kde si vyskúšali zhotovenie závitov a napokon zhotovené výrobky si mohli žiaci zobrať domov. Po skončení blokovej výučby sme sa zaviezli autobusom k Základnej škole Klokočov.
Mgr. Jozef Rucek
Pozvánka na Deň matiek
Projekt: Bezpečný internet
Do fotogalérie bol pridaný nový album Projekt: Bezpečný internet.
28
Exkurzia v Ostrave
Exkurzia ,,Vodné dielo Šance, Planetárium a Svet techniky v Ostrave“
Dňa 11.05.2023 sa zúčastnili žiaci VI., VII. a VIII. ročníka pod vedením Ing. Jarmily Krišťákovej, PaedDr. Ľubomíra Kaduru, Ing. Moniky Kasákovej a Mgr. Kristíny Foldinovej exkurzie na vodné dielo Šance, do Sveta techniky v Ostrave Vítkovice a Planetária v Ostrave Porube.
Pri návšteve a prehliadke Vodného diela Šance sa žiaci dozvedeli prostredníctvom zamestnanca pána Cisárika a dokumentárneho filmu o výstavbe, histórii, rekonštrukcii a funkciách tejto vodnej nádrže na Ostravici.
V Planetáriu sa mali žiaci možnosť oboznámiť s históriou kozmických letov a na špeciálnom trenažéri si vyskúšali let v stíhačke. Taktiež si prezreli expozíciu meteoritov, prakticky si vyskúšali rôzne interaktívne exponáty z oblasti astronómie a fyziky. Veľkým zážitkom bolo sledovanie špeciálnej projekcie o hviezdach v sále hvezdárne premietanej na kopulu. Žiaci si rozšírili svoje vedomosti o nové poznatky o najznámejších hviezdach a súhvezdiach.
Vo Svete techniky si žiaci mohli hravou formou vyskúšať v praxi fungovanie mnohých fyzikálnych zákonov, dozvedeli sa nové informácie o mnohých chemických dejoch. Naučili sa tu porozumieť tomu, ako svet okolo nás funguje prostredníctvom exponátov, s ktorými mohli manipulovať vlastnými rukami a prostredníctvom mediálnych staníc. Žiaci sa mohli napríklad vyšplhať na obrovský strom, vyrobili si vlastnú lyžičku. Zistili, odkiaľ pochádza energia, ktorú používajú každý deň. Učili sa o životnom cykle hviezd, o kolobehu vody na našej planéte. Veľmi ich zaujala sekcia ,,Ľudské telo“, kde si mohli napr. pozrieť pomocou špeciálnych technológií vnútornú stavbu vlastného tela, zmerať množstvo tuku v tele, počuť tlkot vlastného srdca prenesený cez zvuky bubna a pod.
Cestou domov sme navštívili i Obchodný dom Veľká Karolína. Celkovo bola exkurzia pre žiakov cenným zdrojom nových informácií a praktických skúseností. I toto je jeden zo spôsobov zážitkového učenia sa.
PaedDr. Ľubomír Kadura
Pracovné vyučovanie V.A
Do fotogalérie bol pridaný nový album Pracovné vyučovanie V.A.
Deň matiek
Žiaci zo 6.B si pre svoje mamičky na hodinách pracovného vyučovania vyrobili darčeky. S pomocou svojich učiteliek vymysleli báseň, ktorú napísali na zadnú stranu rámčeka so svojou fotografiou.
Ďakujem mama
Mama je slniečko, mama je kráska,
najkrajšia pesnička, najväčšia láska.
Mama je poklad môj, čo srdce pohladí,
mama je priateľka, čo nikdy nezradí.
Je tu deň slávnostný a vôkol plno lásky.
Kytica kvetov a mamička krásne voniaca.
Možno si pamätáš na moje strapaté vlásky,
na prvé krôčiky, či nesmelé hlásky.
Viem mamička, koľko lásky si mi dala,
keď si sa nad postieľkou skláňala a po nociach si ma uspávala.
I dnes sa stále o mňa staráš, do školy ma strojíš
a viem i to, že sa stále o mňa bojíš.
No ja som dnes pripravený a krásne vystrojený
na perách so slovami povedať chcem: „ĎAKUJEM TI MAMI!“
Digitálny žiak
Vážení rodičia,
naša škola sa zapojila do projektu Digitálny žiak, ktorého cieľom je podporiť nákup digitálnej techniky pre žiakov v hodnote 350,- eur - ako príspevok od štátu zdarma.
Ak máte záujem o tento digitálny príspevok, kontaktujte ma prosím na tel. č.: 0908275351 alebo emailom: rbanetkova@gmail.com .
Skupiny žiakov, ktorí majú nárok na príspevok sú :
1. žiaci so ŠVVP - integrovaní v našej škole
2. žiaci v rodinách v hmotnej núdzi
3. žiaci v rodinách s nízkym príjmom (podľa počtu členov domácnosti a celkového príjmu)
Na posúdenie možnosti získať príspevok Vám ochotne poradím a pomôžem vyplniť registračný formulár.
Mgr. Banetková R.
Rodičia 1.-5. ročníka
Vážení rodičia,
dovoľujem si vás osloviť s prosbou o účasť na výskumnom projekte, ktorý sa týka detského
užívania technológií (najmä smartfónov, počítačov, tabletov a i.).
Problematika detského používania technológií je veľmi aktuálna. Vykonávanie štúdií tohto typu
je nevyhnutné preto, aby bolo známe, ako najlepšie deti s technológiami zoznamovať a tiež
ako vy - rodičia - môžete predchádzať niektorým negatívnym javom, ktoré s užívaním
obrazoviek môžu súvisieť (napr. poruchy spánku, pozornosti, závislosť na obrazovkách a
pod.).
Účasť na výskume spočíva vo vyplnení online dotazníka, ktoré by malo zabrať asi 20
minút času.Ideálne je, keď dotazník vyplní matka aj otec dieťaťa (každý zvlášť).
Dotazník môžete vyplniť na počítači alebo akomkoľvek zariadení s pripojením na internet (smartfón,
tablet), je však dobré nájsť si pre vyplnenie dotazníka trochu pokojné miesto.
Výskum realizuje tím z Katedry Psychológie Pedagogickej fakulty Univerzity Karlovej a z
Kliniky adiktológie 1. lekárskej fakulty UK. Výskum bol schválený Komisiou pre etiku výskumu
Pedagogickej fakulty UK. Jeho slovenskú časť realizuje Výskumný ústav detskej psychológie
a patopsychológie, zastúpený Mgr. Michalom Božíkom.
Dotazník otvoríte cez tento odkaz:
https://pumpa.limesurvey.net/163544?lang=sk&school=S02W317
Dotazník je úplne anonymný a nebude možné dohľadať ani Vašu identitu, ani identitu
Vášho dieťaťa.
Vaša účasť na výskume je úplne dobrovoľná, ale veľmi Vás prosíme, aby ste sa zapojili. Veľmi
tým pomôžete rozvoju znalostí o detskom užívaní technológií, ktoré je napriek aktuálnej situácii
zatiaľ nedostatočne prebádané. Je možné, že ste sa už s týmto dotazníkom stretli pred dvoma
rokmi, nie je to omyl, výskum sme na škole, ktorú navštevuje vaše dieťa, realizovali aj vtedy,
momentálne zbierame dáta, aby sme mohli porovnať, čo sa zmenilo. Budeme radi, ak sa
výskumu zúčastníte, dáta porovnateľné s tými z pred dvoch rokov sú mimoriadne cenné,
pretože na ich základe vieme sledovať nielen aktuálny stav, ale aj trendy v čase. Spárovať
takéto dáta vieme na základe kódu, ktorý vypĺňate na začiatku dotazníku, pričom vaša
anonymita zostáva zachovaná.
Vopred vám ďakujem za Vašu spoluprácu a verím, že aj samotné vyplnenie dotazníka bude
pre Vás zaujímavou skúsenosťou. V prípade ďalších otázok alebo komentárov sa môžete
obrátiťna Mgr. Michala Božíka (koordinátora výskumu pre Slovenskú republiku,
michal.bozik@vudpap.sk)alebo na hlavnú riešiteľku výskumu (Mgr. Kateřina Lukavská, Ph.D.,
katerina.lukavska@pedf.cuni.cz).
S pozdravom
Michal Božík