Marec – mesiac knihy a naša „kvapka v mori“
Čiže naším príspevkom k marci – mesiacu knihy sa stal projekt s názvom Číta celá škola. Veríme, že i v tomto prípade bude platiť slovenské príslovie: „Z mnohých kvapiek býva príval“
V súčasnosti, keď si deti radšej listujú na internetových stránkach ako v knihách, rozh
odla sa naša Základná škola Klokočov pripraviť pre žiakov I. i II. stupňa projekt s názvom Číta celá škola.
Dňa 28. marca 2011 sme vyhradili všetkým žiakom školy prvú vyučovaciu hodinu, počas ktorej čítali zo zaujímavých kníh. Iste, mnohých žiakov zaujalo i školské rozhlasové čitateľské okienko natoľko, že sami nosili ukázať triednym učiteľom svoje vlastné a obľúbené knihy. A to najmä žiaci na I. stupni, títo sa nadchli pre daný projekt najviac. A tak sa školské tašky počas marca naplnili nielen školskými učebnicami, ale aj knižkami či zaují mavými encyklopédiami.
Do projektu sa v ten deň zapojili všetci učitelia na I. a II. stupni spolu s 227 žiakmi, ktorí počúvali v triedach knižné ukážky podľa výberu jednotlivých učiteľov:
V 1. A čítali príbeh s názvom Učím sa čítať, o dvoch súrodencoch, Jankovi a Žofke, ktorí spoznajú v lese škriatka. Škriatok ich sprevádza po hore a spolu s ním spoznávajú taje prírody. Z 1. B sa ozývala ukážka z knihy Márie Rázusovej – Martákovej Medovníkový domček o Jankovi a Marienke, ktorí zablúdili v lese, ale napokon sa šťastne vrátili domov.
V 2. A zvolila pani učiteľka Z rozprávky do rozprávky od Pavla Dobšinského, zbierku klasických rozprávok pre deti.
Z 3. A ste mohli počuť príbehy o deduškovi Večerníčkovi a jeho zvieratkách a dobrodružstvách, ktoré spolu zažívali v knihe Deduško Večerníček od Jozefa Pavloviča.
Rozprávkam do postieľky sa mohli potešiť žiaci 4. A, čítali príbeh o maškrtnej líštičke, ktorá doplatila na svoju maškrtnosť.
V 5. A zneli Najkrajšie rozprávky sveta. Deti prečítali príbehy ako Statočný cínový vojačik, Alibaba a štyridsať zbojníkov, Princezná na hrášku.
V triede 6. A zvolili knihu Paneláci, dobrí vtáci od Mikuláša Kováča, v ktorej sa nachádzajú humorné a vtipné príbehy 12–ročných chlapcov, ktorí žijú v paneláku a bojujú soškolskými problémami ako všetky deti.
6. B sa preniesla do starovekého Grécka a čítala Staré grécke báje a povesti.
7. A trieda počúvala ukážku Piráti, v ktorej chlapec Berco znervóznie z toho, že jeho rodičia čakajú nový prírastok do rodiny a na jeho nešťastie to má byť práve dievča a on si toľko želala chlapca – spoločníka k hrám.
Druhá skupina 7. A čítala Povesti o slovenských hradoch od Štefana Moravčíka. I táto zaujímavá kniha obohatila deťom obzor o príbehy o hradoch a zámkoch, ktorými je Slovenskom priam posiate, pretože, ako vieme, každý z týchto hradov skrýva nejaké to tajomstvo.
V 8. A zvolili prózu s vážnou tematikou Normálny cvok od Petra Holku. Ide o príbeh 16–ročného chlapca zatvoreného vo výchovnom zariadení pre mladistvých.
9. A rozšírila svoje vedomosti o významných osobnostiach Slovenska z knihy od Ľuda Zúbka – Rytieri bez meča.
Napokon v 9. B čítali svetoznámu knihu od Antoine de Saint-Exupéryho Malý princ. Malý princ, čarovná rozprávková bytosť, prichádza na planétu Zem, aby tu zjavil ľuďom tajomstvo jeho životnej púte, čistého srdca a hodnoty pravej lásky a priateľstva.
Cieľom nášho projektu bolo nielen zamerať sa na opätovné ponúknutie čítania kníh ako oddychovej a zábavnej funkcie a ako plnohodnotnej zložky vypĺňania voľného času, ale ide nám i o rozvoj čitateľskej gramotnosti. Teda prehlbovania zručností detí: porozumieť textu, rozvíjať interpretáciu, efektívne komunikovať a vyjadriť postoj k prečítanému ako i pracovať s textom. Napokon čitateľská gramotnosť ako komplexný súbor čitateľských zručností vytvára predpoklady a je „štartovacou čiarou“ pre rozvoj ostatných foriem gramotnosti: počítačovej, matematickej i prírodovednej.
Mgr. Miroslava Smrečková
******************************
*************Ďalšie fotografie vo fotoalbume: http://zs-klokocov.edupage.org/album/?