školský projekt marec 2023
Marec – prvý jarný mesiac,ktorý sa spája nielen s príchodom slnečných dní, či prvých prác na poli, ale predovšetkým sa spája s knihou. Hovorí sa, že knihy sú bránou poznania. O to, aby sa viac poznania vnieslo do hláv našich žiakov sa pričinili aj učitelia našej školy. Pri príležitosti mesiaca kníh pripravili pre žiakov množstvo zaujímavých aktivít a projektov.
1.A
Prváčikovia taktiež zodpovedne plnili literárne úlohy. Prečítali si krásne texty rozprávok, zamerali sa však na staré slovenské rozprávky. Cieľom bolo priblížiť detskej duši staré slovenské rozprávky. Žiaci sa o prečítaných príbehoch porozprávali a zodpovedali z nich rôzne otázky. Na sklonku mesiaca navštívili obecnú knižnicu, kde sa dozvedeli, veľa zaujímavých vecí. Napríklad, koľko kníh je v knižnici a ako sa máme ku knihám správať.
Mgr. Dana Janešíková
2.A
Žiaci 2.A sa zapojili do školského projektu “Z rozprávky do rozprávky”. Zaujala ich Rozprávka o troch prasiatkach. Túto rozprávku si spoločne prečítali, a potom vymaľovali jednotlivé obrázky. Tie potom nalepili na veľký plagát. Vytvorili tak obrázkovú osnovu tejto rozprávky.
Mgr. Zuzana Škorníková
3.A
V mesiaci marec sa aj žiaci 3. A triedy zapojili do školského projektu, ktorý vyhlásila pani riaditeľka našej školy pod názvom „Z rozprávky do rozprávky“. Na hodinách čítania žiaci spoločne čítali knižku od Josefa Čapka Rozprávky o psíčkovi a mačičke, ktorú si požičali so školskej knižnice. Po prečítaní každého príbehu si žiaci vypracovali krátky pracovný list, zameraný na čítanie s porozumením. Rozprávky o psíčkovi a mačičke sa žiakom natoľko páčili, že na výtvarnej výchove urobili ilustrácie k jednotlivým príbehom, ktoré sa im najviac páčili. Z obrázkov vytvorili spoločný projekt, ktorý zdobí chodbu našej školy. Za tento projekt boli žiaci ocenení prvým miestom. Projekt žiaci ukončili návštevou mestskej knižnice v Turzovke, kde im pútavým spôsobom pani knihovníčka porozprávala, ako taká knižnica funguje a na čo slúži.
Mgr. Martina Jančíková
4.A
Aj žiaci štvrtého ročníka sa zapojili do školského projektu “ Z rozprávky do rozprávky” a v rámci výtvarnej hodiny spolu s vyučujúcou pripravili projekt. Projekt bol yameraný na royprávku O červenej čiapočke. Najprv sme si preroyprávali príbeh k danej royprávke a potom sme sa pustili do kreslenia. Výsledkom bol maľovaný príbeh v niekoľkých obrazoch, ktorý aj bez slov určite každý pochopí. Projekt zdobí chodbu školy.
Mgr. Adriána Hrušková
5.A
Žiaci 5.A triedy sa zapojili do celoškolského projektu “Z rozprávky do rozprávky” a na vyučovaní slovenského jazyka čítali z pekných knižiek. Piataci čítali knižku Rozprávky. V rámci projektu si vyrobili aj peknú záložku do knihy, ktorú využívajú pri čítaní.
Mgr. Zuzana Škorníková
6.A 7.A 8.A 9.A
Žiaci 6. až 9. ročníka sa zapojili do projektu s názvom: Z rozprávky do rozprávky roznymi aktivitami počas hodín literatúry. Žiaci s vyučujúcou sa zamerali na čítanie rôznych populárnych kníh, v ktorých je dieťa alebo mladistvý hlavným protagonistom. Spomínané diela žiakov zaujali najmä kvôli tomu, akým spôsobom sa hrdinovia vyjadrovali k bežným témam, ktoré aktuálne riešia aj samotní žiaci, ako vnímajú problematiku školského prostredia, prospechu, ale aj prvé lásky, prejavy puberty ...Hlavní hrdinovia častokrát vtipným spôsobom opisovali typické “trampoty”, ktoré ich trápia. Žiaci sa v istých situáciách v príbehu našli.
Cieľom projektu bolo vzbudiť záujem o detskú literatúru a motivovať žiakov k čítaniu.
Prečítané knihy:
Žiaci VI.A – Gabriela Futová – Poškoláci
Žiaci VII.A – Gabriela Futová, Roman Brat – Zmätené dvojičky zo slepej uličky
Žiaci VIII.A – Antoine De Sait-Exupéry – Malý princ
Žiaci IX.A – Zuzka Šulajová – Džínsový denník
Ďalšie aktivity v rámci projektu:
Žiaci VI.A triedy pripravili skupinové projekty s názvom: Krajina literatúra
Žiaci VII.A triedy ilustrovali úryvok diela: Dievčatko z krajiny drakov
Žiaci VIII.A triedy pracovali v skupinách na projektoch s názvom : Vedecko-fantastická literatúra
Súčasťou projektu bola aj návšteva obecnej knižnice, v ktorej si žiaci vypožičali rôzne knihy.
Mgr. Kristína Foldinová
6.B
Žiaci zo špeciálnej VI.B triedy si s pomocou asistentiek učiteľa vytvorili projekt o Ligotavej víle. Vyskladali báseň, vlastnú tvorbu - svoju vílu, ktorú nazvali „Víla ligotavá“. Vo víle, ktorá stvárňuje VODU, využili svoje poznatky z vecného učenia a vlastivedy. V básni sa môže čitateľ dozvedieť, akými skupenstvami voda môže byť. A či už je to vodná para, kvapka dažďa, sneh, či ľad, pravdou je, že sa s ňou stretávame každý deň a to nielen jeden krát. Cieľom projektu v tejto triede bolo pomôcť žiakom cez vedomosti z iných predmetov prepojiť svoje poznanie s krásnou literatúrou. Žiaci vynaložili najväčšie úsilie pri písaní básní, ktoré museli niekoľkokrát prepísať, kým splnili požiadavky dané v rámci tohto projektu – Krasopisne písaným písmom prepísať text básne s dôrazom na stetiku písania a grafického prejavu. Vílu žiaci zhotovili v modernom dizajne s tvárou AVATARA a doladili ju krásnymi trblietavými šatami, ktoré vyrobili z celofánu. Pozadie tvoria už spomenuté skupenstvá: vodná para, kvapka dažďa, sneh a ľad. Trblietavé flitre dodali našej víle „šmrnc“ a doladili ju na skutočnú vílu na Vílu ligotavú. Vidieť ju možno na nástenke vedľa triedy.
Okrem spomenutej básne sa žiaci špeciálnej triedy venovali čítaniu rôznych príbehov a rozprávok. Samozrejmosťou bola i návšteva obecnej knižnice, v ktorej si popozerali, prelistovali, aj požičali krásne knihy. Veríme, že ich marcové aktivity zmysluplne naladili a budú sa knihám venovať i počas ďalších mesiacov.
Mgr. Renáta Banetková
ŠKD
Školský klub odštartoval projekt “Z rozprávky do rozprávky” v dňoch od 27.3. – 31.3. 2023
Cieľom bolo vzbudiť záujem o detskú literatúru a motivovať detí k čítaniu. Deti v ŠKD so svojimi vychovávateľkami sa rozprávali o knihách. Ako vznikla kniha, aké typy a druhy kníh poznajú. Po dohode s pani knihovníčkou sa rozhodli aj oni navštíviť obecnú knižnicu. Deti sa dozvedeli ako sa môžu stať pravidelnými návštevníkmi knižnice, kedy vznikla knižnica a ako sa v nej majú správať. Deti pozorne počúvali a popozerali si knihy, ktoré ich zaujali.
Aktivity:
Moja obľúbená kniha
- Deti sedeli v kruhu. Každý si priniesol obľúbenú knihu. Porozprávali, prečo zrovna táto kniha je ich obľúbená. Vďaka rozprávaniu sa oboznámili s ďalšími knihami. Zo spomenutých kníh si deti urobili výstavku a každý deň si čítali.
- Dramatizácia textov pantomíma
Deti sa rozdelili do skupín, prečítali si krátky príbeh a potom ho zahrali.
Pantomíma – uhádni, čo znázorňujem
Deti pohybom znázorňovali postavičky z rozprávok, ktoré čítali. Ostatné deti hádali z ktorej rozprávky je postava.
- Kto k sebe patrí
Deti dostali na lístkoch dvojice z kníh a museli ich správne spárovať, bez rozprávania, len čítaním.
- Kvíz
Kvíz bol zostavený z rozprávkových postáv a hádaniek, ktoré deti museli samostatne vypracovať.
- Spojenie čítania s prírodovedou
A viete, že aj krava má knihu? Nie však na čítanie, ale na trávenie. Kniha je časť žalúdka prežúvavcov. Deti sa s vychovávateľkami veľa rozprávali o zvieratkách a vytvorili si encyklopédiu. Zvieratká si vystrihli, nalepili a dopísali, kde žijú a čím sa živia. Záver týždňa patril krásnej rozprávke “Dedko repku zasadil.” Deti si rozprávku zahrali, vymaľovali si obrázky k rozprávke a urobili projekt na nástenku. Aktivity sa deťom veľmi páčili, najmä tretiaci veľmi radi čítajú a pravidelne navšetevujú knižnicu.
Milada Marcová
V dňoch 29.-31.3.2023 sa deti 2. a 4. ročníka v ŠKD zapojili do celoškolského projektu
“Z rozprávky do rozprávky”. Projekt bol zameraný na čitateľskú gramotnosť. Deti čítali rozprávky z rôznych knižiek od rôznych spisovateľov, ktoré boli zamerané na pozornosť, vnímavosť, estetické cítenie, porozumenie. Rozprávky sú pre deti aj zdrojom ponaučenia, taktiež uvedomenia si, ako by sa mali správať v živote a pri interakcii s inými ľuďmi. V rámci projektu si deti zhotovili zaujímavé záložky do svojich knižiek.
Janka Kobolková