- ŠKD
- Pohybové aktivity a voľnočasové aktivity - fotogaléria
- Dochádzka detí
- Výchovný program
- PROJEKTY ŠKD
- ZÁUJMOVÝ ÚTVAR 1 V ŠKD
- ZÁUJMOVÝ ÚTVAR 2 V ŠKD
- Tvorivé činnosti
- Aktivity počas mimoriadnej situácie
- Jesenné tvorenie: ŠKD_1
- zimné tvorenie ŠKD_1
- Jarné tvorenie v ŠKD
- Vianočné tvorenie 2023
- Z rozprávky do rozprávky
- Deň Zeme
- Vianočné tvorenie v ŠKD_1_2023/24
- Vianočné tvorenie v ŠKD_2_2023/24
- Smernica ŠKD
- PROJEKTY ŠKD 2014-2024
Výchovný program
Výchovný program - Školský klub detí
Školský klub detí pri Základnej škole Klokočov – Ústredie č.976,
Motto:
„Dieťa je kvetinou, nádejou radosti, nech je škola hrou a dielňou ľudskosti.“
(J.A. Komenský)
Výchovný program
Forma výchovy a vzdelávania
denná
Výchovný jazyk
slovenský
Druh školského zariadenia
štátne
Dátum prerokovania s pedagogickou radou školského zariadenia
19.08.2024
Dátum prerokovania s radou školského zariadenia /radou školy
Prerokované so zriaďovateľom
30.08.2024
19.08.2024
Platnosť dokumentu
Od 1. septembra 2024 – 30. 06.2027
Názov školy:
Adresa školy:
Riad. školy:
Kontakt:
Zriaďovateľ:
Adresa:
ZŠ Klokočov
Ústredie 976, 023 22
Ing. Jarmila Krišťáková
0414353923
Obec Klokočov
023 22Klokočov 962
riaditeľ školy: Ing.Jarmila Krišťáková Starosta obce: Ing. Radoslav Zajac, MBA.,LL.M.
Zoznam použitých značiek a skratiek
ŠKD – školský klub detí
ZŠ – základná škola
ZČ – záujmová činnosť
napr. – napríklad
TOV – tematická oblasť výchovy
KPI – Komunikácia a práca s informáciami
SSP – Sebarozvoj a svet práce
SP – Spoločnosť a príroda
KU – Kultúra a umenie
ZSP – Zdravie a subjektívna pohoda
BODY VÝCHOVNÉHO PLÁNU
Zoznam použitých značiek
1.Charakteristika školského klubu detí
1.1.Charakteristika detí
1.2. Dlhodobé projekty
1.3. Spolupráca ŠKD
2.Vymedzenie cieľov a poslanie výchovy
2.1. Ciele a poslanie výchovy v ŠKD
3.Kľúčové kompetencie dieťaťa školského klubu detí
4.Formy výchovy a vzdelania
5. Výchovný jazyk
6. Organizácia výchovy a vzdelávania
7.Tematické oblasti výchovy
7.1. Spoločnosť a príroda
7.2. Zdravie a subjektívna pohoda
7.3. Sebarozvoj a svet práce
7.4. Komunikácia a práca s informáciami
Dodatky/možnosť meniť výchovný plán/
Prílohy:
Príloha č. 1 Vnútorný poriadok
Príloha č. 2. Swot analýza
Podľa zákona 245/2008 Z. z. § 8 ods. 5 tu kapitoly 7 – 11 nemusia byť. Personálne a materiálne zabezpečenie ŠKD (kapitoly od 7 po 11 už nemusia byť vo VP ŠKD)
I. CHARAKTERISTIKA ŠKOLSKÉHO KLUBU DETÍ (ďalej iba ŠKD)
Školský klub detí je podľa školského zákona §114 ods. 1 súčasťou školy, ktorá zabezpečuje činnosť podľa výchovného programu školského zariadenia pre deti, ktoré plnia povinnú školskú dochádzku na základnej škole.
Výchovno-vzdelávacia činnosť v školskom klube detí (ďalej „ŠKD“) je zameraná na organizovanie voľného času detí mimo vyučovacieho procesu, na uspokojovanie ich záujmov a potrieb, ako aj na prípravu na vyučovanie. Tvorí prechod od formálneho vzdelávania k neformálnemu vzdelávaniu. V užšom slova zmysle ide o proces pôsobenia na osobnosť každého dieťaťa s cieľom dosiahnuť jeho celistvý rozvoj.
V ŠKD je potrebné a nevyhnutné aby sa každé dieťa cítilo príjemne a bezpečne. V dôsledku toho majú pri jednotlivých výchovno-vzdelávacích činnostiach prioritu aktivity zamerané na aktívny oddych a relax po vyučovaní, na psychohygienu, na záujmovú činnosť, rozvíjajúcu osobnosť, poznatky a zručnosti dieťaťa. Všetky vyššie spomenuté činnosti sa vykonávajú hravo, zábavne, poučne a v priateľskej atmosfére, s dôrazom na dobrovoľnosť.
Činnosť v ŠKD je organizovaná prostredníctvom rôznych oddychových, záujmových a rekreačných činností, podľa výchovného programu školského zariadenia. Pedagogická práca v ŠKD má teda svoje špecifiká, a to – deťom zabezpečiť odpočinok, relax, rekreáciu, využitie voľného času záujmovými činnosťami, hravo a zábavne organizovať prípravu na vyučovanie.
Naše ŠKD poskytuje výchovu a vzdelávanie deťom mladšieho školského veku. Posilňuje osobnosť každého jedinca, pomáha mu nájsť sa a dosiahnuť svoj úspech. Najväčšiu úlohu pri jednotlivých aktivitách zohráva vhodná motivácia, radosť z činnosti, zvedavosť a túžba po poznaní.
Ako vyššie uvádzame pedagogická činnosť v školskom klube detí je zameraná na všestranné formovanie osobnosti dieťaťa. Vzhľadom k tomu, aj našu každodennú činnosť smerujeme k nadväznosti na výchovno-vzdelávacie pôsobenie povinného školského vzdelávania. Našou snahou je rozvíjať osobnosť dieťaťa po všetkých stránkach, rozvíjať jeho vedomosti, schopnosti a zručnosti . Vytvoriť z neho telesne, psychicky a sociálne vyváženú osobnosť, ktorá sa aktívne zapája do činností a je schopná ďalšieho vzdelávania a sebavzdelávania. Deti sa teda v školskom klube učia žiť v kolektíve, sú vedené k zodpovednosti, k trpezlivosti, k spolupráci, k tolerancii individuality ostatných spolužiakov, k tímovej práci. Formujeme u nich tvorivý životný štýl, vnútornú motiváciu, emocionálnu inteligenciu, sociálne cítenie a hodnotovú orientáciu.
Náš ŠKD je zameraný na environmentálnu a ekologickú výchovu prostredníctvom denných vychádzok, ktoré poskytujú príležitosť, aby si deti všímali zmeny v prírode, poznávali rôzne vlastnosti prírodných materiálov, pozorovali javy v prírode prehlbovali si vedomosti o rastlinách a živočíchoch, ktoré môžu nájsť v okolí školy.
Športové hry slúžia k upevňovaniu telesného a duševného zdravia, k posilňovaniu vôle k získaniu športových zručností.
Kvalitu výchovno-vzdelávacej činnosti chceme ďalej zvyšovať:
Viac vychádzok do prírody – ekologická činnosť. Väčšia spolupráca s rodičmi. Presviedčať o kvalite práce v ŠKD vývesnými tabuľami a zaujímavou stránkou na internete. Vzdelávaním zamestnancov, možnosťou výmeny skúsenosti s inými školskými klubmi
Veľkosť ŠKD
Celkovo sú v ŠKD 2 oddelenia.
Priemerný počet detí v oddeleniach je 26. ŠKD je umiestnený nad telocvičňou v nových priestoroch, sú tu tri miestnosti, ktoré sú vybavené novým a moderným nábytkom. Každé oddelenie má svoju herňu, kde si deti môžu oddýchnuť po vyučovaní. Prvé oddelenie má televízor, DVD prehrávač, videoprehrávač, 2 počítače. Druhé oddelenie je vybavené počítačmi. Máme hračky na odpočinkovú činnosť, ktoré môžeme počas roka dopĺňať novými.
Máme k dispozícii obecnú knižnicu, ktorú po dohode môžeme navštevovať. Využívame počítače a televíziu na didaktické hry a pozeranie náučných a rozprávkových filmov Využívame taktiež veľkú záhradu, nové ihrisko a telocvičňu. Ekologickú výchovu rozvíjame v krásnej prírode okolo školy, kde chodíme na vychádzky.
Výška mesačného príspevku na čiastočnú úhradu nákladov na činnosti ŠKD je určená Všeobecným záväzným nariadením zriaďovateľa ŠKD .
1.1. Charakteristika detí
Školský klub detí navštevujú detí 1. – 4. ročníka ZŠ (vo výnimočných prípadoch aj žiaci 5. ročníka ZŠ).Výchovný program sa vzťahuje na všetky oddelenia s prihliadnutím na vek a schopnosti i zručnosti detí. Deti do ŠKD prijímame na nasledujúci školský rok do 30. júna. V prípade potreby a voľnej kapacity aj počas školského roka.
1.2. Dlhodobé projekty
Realizujeme preventívne výchovné programy, ktorých obsah je každoročne stanovený v pedagogicko-organizačných pokynoch MŠ SR.
Zúčastňujeme sa na aktivitách ,ktoré organizuje škola.
Činnosť v našom ŠKD obohacujeme aj o dlhodobé projekty. Medzi ne zaraďujeme ekologické programy (Deň vody, Deň Zeme,..), rôzne športové popoludnia v rámci oddelení ŠKD
Projekty
Darčeky pre starých rodičov, Hovorme o jedle, Prvá pomoc, Rozhovory so známou osobnosťou, Vianočné tvorenie, Vianočné trhy, Fašiangy zvyky a tradície, Karneval – tvorba masiek, svetový deň vody, Veľkonočné zvyky a tradície, Deň matiek, 1. a 9. máj MDD, Spolupráca s inštitúciami, Poznávanie zaujímavých osobností, Beseda s políciou - Ako predchádzať trestným činom.
Každý projekt, ŠKD akcia, či rôzna činnosť je ukončená fotografiami zverejnenými na internetovej stránke školy a na stránkach ŠKD
1.3. Spolupráca ŠKD
- s vedením školy, s triednymi učiteľkami, ktoré sú nám nápomocné pri riešení problémov a pomáhajú nám s chodom ŠKD a s ostatnými pedagógmi školy (prepojenie formálneho a neformálneho vzdelávania)
- s CVČ
- s rodičmi detí, prostredníctvom osobných rozhovorov
- s obcou, obecnou knižnicou.
2. Vymedzenie cieľov a poslanie výchovy
Poslaním školského klubu detí je umožniť deťom rozvíjať ich osobnostný potenciál, záujmy a vzdelávacie potreby v podporujúcom prostredí uplatňujúcom požiadavky na výchovu mimo vyučovania a výchovu vo voľnom čase, prostredníctvom princípov neformálneho vzdelávania.
2.1. Cieľom nášho školského klubu je:
- učiť deti zodpovednosti a dodržiavaniu pravidiel
- rozvíjať kľúčové spôsobilosti pre život v 21. storočí
- umelecké spôsobilosti, komunikačné a jazykové, spôsobilosti, matematické spôsobilosti, informatické spôsobilosti, prírodovedné spôsobilosti, spoločenskovedné a občianske spôsobilosti, technické a profesijné spôsobilosti, zdravotné a pohybové spôsobilosti,
- rozvíjať u detí manuálne zručnosti, tvorivé, umelecké, estetické a psychomotorické schopnosti,
- formovať u detí prosociálne cítenie a kladný vzťah k rodine,
- pestovať u deti sebadisciplínu a viesť ich ku kontrole a regulovaniu svojho správania,
- učiť deti aktívne oddychovať
- pomáhať deťom realizovať sa v činnostiach, ktoré ich zaujímajú
- podporovať detí k vytváraniu priateľských vzťahov s rovesníkmi
3. KĽÚČOVÉ KOMPETENCIE DIEŤAŤA ŠKOLSKÉHO KLUBU DETÍ
Výchovou a vzdelávaním mimo vyučovania v nadväznosti na výchovno-vzdelávaciu činnosť školy primárneho vzdelávania umožňujeme individuálny rozvoj osobnosti dieťaťa, jeho vedomostí, záujmov, základov spôsobilostí, zručností, postojov a hodnôt. Podporujeme vytváranie vzťahu k celoživotnému vzdelávaniu a k aktívnemu tráveniu voľného času. Posilňujeme jeho úctu k rodičom. Učíme ho úcte k ľudským právam a základným slobodám, k porozumeniu a znášanlivosti, tolerancii, kultúrnym a národným hodnotám a tradíciám štátu.
Kľúčové kompetencie sa v procese výchovno-vzdelávacej činnosti rozvíjajú a navzájom prelínajú v jednotlivých tematických oblastiach výchovy. Dieťa ich rozvíja účasťou na záujmovej činnosti a účasťou na výchovno-vzdelávacích aktivitách. Kľúčové kompetencie dieťaťa sú výsledkom obsahu výchovno-vzdelávacej činnosti a celkového výchovno-vzdelávacieho procesu v ŠKD.
Kľúčové kompetencie chápeme ako ideálny plánovaný cieľový výstup dosahovaný systematickým a postupným výchovno-vzdelávacím procesom počas pobytu dieťaťa v ŠKD.
Dieťa ŠKD má osvojené tieto kľúčové kompetencie na úrovni zodpovedajúce jeho individuálnym osobnostným možnostiam a dĺžke pobytu v ŠKD:
3.1. KOMPTENCIA UČIŤ SA UČIŤ
- rieši nové, neznáme úlohy a situácie
- zúčastňuje sa vedomostných súťaži
- prejavuje záujem o nové informácie
3.2.KOMUNIKAČNÉ KOMPETENCIE
- zrozumiteľne vyjadruje a obhajuje svoj názor
- vypočuje si opačný názor
- rozvíja si komunikačné schopnosti v oblasti moderných IKT
- prijíma spätnú väzbu
3.3.SOCIÁLNE KOMPETENCIE
- vlastným postupom rieši jednoduché konflikty
- pomenuje svoje potreby, city a pocity
- presadzuje autonómiu a práva svojej osobnosti
- rešpektuje úlohy skupiny
- efektívne spolupracuje v skupine
- uvedomuje si potreby žiakov a osôb so zdravotným znevýhodnením
- uvedomuje si potreby ostatných žiakov
- zvládne jednoduché stresové situácie
3.4. PRACOVNÉ KOMPETENCIE
- prejavuje samostatnosť vo vypracovaní domácich úloh
- plánuje a hodnotí svoje činnosti
- prijíma nové informácie a poznatky
- dokončí prácu
- kultivuje svoju vytrvalosť
- plní si povinností
- ovláda jednoduché manuálne zručnosti a samoobslužné činnosti potrebné pre praktický život
- rozvíja manuálne zručnosti
3.5.OBČIANSKE KOMPETENCIE
- uvedomuje si potrebu rešpektovania práv a slobôd iných osôb
- uvedomuje si potrebu prijatia zodpovednosti za svoje správanie
- je otvorený primeranému participovaniu na živote v oddelení
- prejavuje úctu k rodičom a k starším osobám
3.6.KULTÚRNE KOMPETENCIE
- pozná kultúrne pamätihodnosti regiónu
- rozlišuje kultúrne a nekultúrne správanie
- rešpektuje iné kultúry a zvyky
- prijíma kultúrne podnety
- je otvorený podieľať sa na kultúrnych podujatiach v skupine
- ovláda základy kultúrneho správania / pozdrav, podanie ruky.../
- kultivuje svoj talent
Dosahovanie stanovených cieľov budeme zabezpečovať individuálnym prístupom preferovaním zážitkových metód a foriem práce, aplikovaním humanistickej výchovy, úzkou spoluprácou s vyučujúcimi, s rodinou dieťaťa a vytváraním pozitívnej emocionálnej klímy v oddelení a v ŠKD.
4. Formy výchovy a vzdelávania
- Výchova a vzdelávanie sa organizuje ako denná.
5. Výchovný jazyk
Výchovným jazykom v školských kluboch detí je štátny jazyk Slovenskej republiky – slovenský jazyk.
6. Organizácia výchovy a vzdelávania
Základnou organizačnou jednotkou je oddelenie ŠKD. Celý výchovný proces v ŠKD je realizovaný:
- hľadiska prevádzky ŠKD – dennou formou počas celého pracovného týždňa, a to:
- čase po vyučovaní od 11.15 hod. do 16.15 hod.
- hľadiska predmetu činnosti – jednotlivé činnosti sú uskutočňované buď v rámci celého školského zariadenia alebo individuálne v oddeleniach ŠKD. Základnou organizačnou zložkou je individuálna alebo skupinová výchovno-vzdelávacia aktivita v oddelení.
- činnosti - sú pokojné, pohybovo a psychicky nenáročné, realizované po príchode z obedu. Realizujú sa formou čítania, maľovania, formou oddychových hier, či rôznymi spoločenskými hrami. Optimálnym riešením odpočinku detí je voľba činnosti samotným dieťaťom, podľa individuálnej potreby a vlastného želania detí. Avšak úlohou vychovávateľky je dbať na to, aby zvolená činnosť bola skutočne pokojná a uskutočňovala sa v príjemnom prostredí.
- činnosti - slúžia na výdatnú pohybovú aktivitu detí. Aby sa deťom umožnilo stráviť čo najviac voľného času pobytom na čerstvom vzduchu a tak prispieť k ich správnemu vývoju. Rekreačné aktivity vychovávateľka realizuje formou pobytu vonku, hrami na ihriskách, vychádzkami, pohybovými hrami, športom, tancom a cvičením. Deťom pomáha odreagovať sa, odstrániť únavu.
Záujmová činnosť - je dôležitou súčasťou výchovy vo voľnom čase
- sa v rámci oddelení, prípadne v telocvični, podľa organizácie a plánovania vychovávateľky formou pravidelných, priebežných a príležitostných činností. Pomáha deťom rozširovať priestor a ich vnútorný rast, je nevyhnutnou podmienkou ich zdravého rozvoja. Do plánov výchovno – vzdelávacej činnosti sa zaraďujú všetky výchovné oblasti a pravidelne sa striedajú.
- na vyučovanie – spočíva v didaktickej hre, ktorej sa deti zúčastňujú dobrovoľne (so zreteľom na ich vek a preberané učivo), precvičujú, opakujú a upevňujú si poznatky, ktoré získali na vyučovaní. Staršie deti si môžu vypracovávať domáce úlohy (po prehodnotení a komunikácii s triednou učiteľkou a rodičmi). Pri príprave na vyučovanie musia byť dodržané vhodné podmienky a zohľadňovaný režim dňa ako aj fyziologická krivka výkonnosti detí s ohľadom na ich vek. Prípravou na vyučovanie vedieme deti k samostatnosti a k pozitívnemu vzťahu k učeniu, sebavzdelávaniu.
- hľadiska režimu dňa – jednotlivé činnosti sú v ŠKD vymedzené režimom dňa výchovno-vzdelávacia aktivita v oddeleniach ŠKD, hromadná výchovno-vzdelávacia aktivita (vychádzky,) a výchovno-vzdelávacie jednotky TOV. Vychovávateľky uplatňujú predovšetkým zážitkové vzdelávanie, aktivizujúce a motivačné metódy a formy práce. Formy a metódy výchovy sa v činnostiach ŠKD prelínajú. Počas pobytu v ŠKD je dobrovoľnosť a sloboda detí rešpektovaná vo výbere v individuálnych činnostiach, skupinových činnostiach, ale aj voľnočasových herných činnostiach.
7. Tematické oblasti výchovy
Výchova a vzdelávanie v školskom klube detí sú realizované v priebehu činností prameniacich zo záujmov detí. Účasť na jednotlivých aktivitách má prinášať deťom kladné emócie, prežívanie, je dobrovoľná a má prispieť k ich sebarealizácii. Potreby a záujmy detí a ich naplnenie sa realizuje cez voľbu aktivít a záujmových činností z hľadiska školských cieľov výchovy a vzdelávania.
Záujmovú činnosť charakterizujeme ako vedomú činnosť zameranú na uspokojenie a rozvoj individuálnych potrieb, záujmov a sklonov, dôležitá je pre rozvíjanie tvorivých schopností, utváranie zručností a návykov, pre prehlbovanie vedomostí a praktických skúseností. ŠKD realizuje záujmovú činnosť cez výchovno-vzdelávacie aktivity v tematických oblastiach výchovy („ďalej TOV“).
TOV môžeme chápať ako individuálne alebo skupinové formy činnosti, ktoré majú svoj cieľ a sú súčasťou neformálneho vzdelávania. Obsahovú dimenziu výchovy mimo vyučovania reprezentujú 3 piliere: personalizácia, inklúzia a subjektívna pohoda, ktoré sú obsiahnuté v TOV. Tematické oblasti výchovy sú vzájomne prepojené, prelínajú sa, sú otvorenou obsahovou dimenziou výchovy mimo vyučovania, čo umožňuje ich aktualizáciu, inováciu a obohatenie cez výchovné programy školských zariadení. Ciele v tematických oblastiach sú vnútorne prepojené s obsahom a cieľmi základného vzdelávania.
Výchova a vzdelávanie mimo vyučovania sa v ŠKD realizuje v piatich tematických oblastiach, ktoré sú vnútorne prepojené s kľúčovými spôsobilosťami (gramotnosťami):
- Spoločnosť a príroda (prírodovedná gramotnosť, občianska gramotnosť)
- Kultúra a umenie (vizuálna gramotnosť)
- Zdravie a subjektívna pohoda (pohybová gramotnosť, intrapersonálna gramotnosť)
- Sebarozvoj a svet práce (finančná gramotnosť, matematická gramotnosť, interpersonálna gramotnosť)
- Komunikácia a práca s informáciami: (čitateľská gramotnosť, funkčná gramotnosť, informatická gramotnosť, mediálna gramotnosť)
7.1 Komunikácia a práca s informáciami
Komunikácia a práca s informáciami je zameraná na verbálnu a neverbálnu komunikáciu, na virtuálnu komunikáciu, na budovanie digitálnej stopy, na riešenie konfliktov, na aktívne počúvanie, na prezentačné zručnosti, na kritické myslenie, na vyhľadávanie a rozoznávanie informácií (fakty, argumenty, názor, pocit, hoax), na overovanie informácií a na čitateľskú,
matematickú a digitálnu gramotnosť. Sú v nej integrované dve vzdelávacie oblasti primárneho vzdelávania – Jazyk a komunikácia, Matematika a práca s informáciami.
Ciele tematickej oblasti KPI:
- osvojovať si schopnosti prezentačných zručností, diskutovať, obhajovať vlastné názory s využitím analytických zručností a kritického myslenia
- vyjadrovať názory ústnou aj písomnou formou v súlade s komunikačnou situáciou, v rôznom komunikačnom prostredí
- vyjadrovať svoje myšlienky v materinskom aj cudzom jazyku, pracovať s knihou, tvoriť texty rôznych štýlov, tvoriť vlastné texty, pochopiť funkcie písanej reči a porozumieť významu textu
- aplikovať informatickú kultúru založenú na rešpektovaní právnych a etických zásad používania IKT a mediálnych produktov
- používať kritické a analytické myslenie pri poznávaní nebezpečenstva internetu a online prostredia (dostupnosť informácií, strata súkromia, otvorenosť k ľuďom)
- rozvíjať jazykové a komunikačné zručnosti s ohľadom na čistotu jazykového prejavu, rozvoja slovnej zásoby a gramatickej správnosti vyjadrovania
- osvojovať si komunikačnú etiku
- využívať matematické myslenie a logické operácie v každodennom živote a štúdiu
7.2 Sebarozvoj a svet práce
Táto tematická oblasť je kompatibilná so vzdelávacou oblasťou primárneho vzdelávania – Človek a svet práce. Je zameraná na personalizáciu, definovanie seba, sebadôveru, sebapoznávanie, na manažment času, na sebadisciplínu, na vlastné prezentovanie sa. V činnostiach v tejto TOV sa rozvíjajú aj mäkké zručnosti (soft skills) ako je tímová spolupráca, kooperácia, asertivita, tvorivé myslenie, empatia. Zároveň sa v činnostiach môžeme zamerať aj na správne rozhodovanie, vyjednávanie, pracovné pozície, digitalizáciu a informatizáciu.
Ciele tematickej oblasti SSP:
- prejavovať podnikavosť, iniciatívnosť, tvorivosť a prirodzenú zvedavosť pri poznávaní sveta okolo seba
- osvojovať si zručnosti riešiť konflikty, vyjadrovať svoje postoje a názory na primeranej úrovni empatie a asertivity
- zapájať sa úspešne do bežného života rozvíjaním zručností finančnej gramotnosti
- aplikovať metakognitívne stratégie pri postupoch vlastného učenia sa
- využívať vlastné záujmy na podporu sebarealizácie a voľby povolania
- aplikovať zručnosti kooperácie a spolupráce ako člen tímu, sociálnej skupiny
- nadobúdať pracovné zručnosti v rôznych oblastiach ľudskej činnosti
- byť zodpovedný za pracovné úlohy – dokončiť začatú prácu.
7.3 Spoločnosť a príroda
V tematickej oblasti výchovy Spoločnosť a príroda sú integrované dve vzdelávacie oblasti – Človek a spoločnosť a Človek a príroda. Činnosti realizované v tejto TOV sú zamerané na hodnoty v spoločnosti, na práva a povinnosti, na ľudské práva, na sociálne znevýhodnené (vylúčené) skupiny, na inkluzívny prístup k životu – prijatie druhého za partnera, spoločníka, spolutvorcu. Patria tu aj činnosti, ktorých obsahom sú medziľudské vzťahy, tolerancia, akceptácia, rešpektovanie, dialóg, konsenzus, kompromis, lojalita, či planéta Zem, vesmír a globálne problémy ľudstva.
Ciele tematickej oblasti SP:
- utvrdzovať etické správanie, prijímanie odlišnosti, občianske postoje a zručnosti ako trvalé aspekty občianskej spoločnosti
- upevňovať vlastné poznanie a aplikáciu spoločenských, kultúrnych a právnych noriem v správaní voči okoliu
- diskutovať o mediálne aktívnych skupinách, ktoré spochybňujú demokratické hodnoty a propagujú extrémizmus v rôznych oblastiach (napr. youtuberi, influenceri propagujúci nežiadúce postoje a názory v rozpore s demokratickými hodnotami a spoločenskými normami)
- aplikovať prírodovedné vedomosti a formulovať argumenty na podporu rozhodnutí a odporúčaní súvisiacich so spoločenskými alebo globálnymi výzvami
- demonštrovať zásady environmentálneho prístupu k životnému prostrediu
- rozvíjať abstraktné myslenie smerujúce k pochopeniu podstaty témy a aj experimentovanie a bádanie
- zapájať sa do výberu a realizácie dobrovoľníckych aktivít.
7.4 Kultúra a umenie
Tematická oblasť výchovy Kultúra a umenie je kompatibilná so vzdelávacou oblasťou Umenie a kultúra. Spadajú tu činnosti, ktorých obsahom je kultúrne dedičstvo, rozmanitosť a vplyv iných kultúr, národná hrdosť, vlastenectvo, Slovensko – moja krajina, náboženstvá, národnostné menšiny, rôzne druhy umenia – výtvarné, hudobné, literárno-dramatické ako aj sebavyjadrenie cez umenie.
Ciele tematickej oblasti KU:
- aplikovať podnety moderného výtvarného umenia, podnety inšpirované dejinami umenia, podnety architektúry, podnety fotografie, podnety videa a filmu, podnety elektronických médií, podnety dizajnu a remesiel, podnety speváckej a inštrumentálnej činnosti, podnety iných oblastí poznávania sveta pri vlastnom experimentovaní, rozvíjaní tvorivosti a kreativity postavených na vlastnom zážitku a skúsenosti
- nadobudnúť interkultúrne kompetencie a uvedomovať si vzájomný vplyv rôznych kultúr na Slovensku v kontexte histórie a súčasnosti
- využívať rôzne formy umenia (hudobné, výtvarné, dramatické, tanečné) na vlastné sebavyjadrenie, originálne reflexie skutočnosti, schopnosti kritického čítania a interpretácie
- prejavovať vzťah k ľudovým tradíciám, ochrane a poznávaní kultúrneho dedičstva, poznávaniu kultúrnych hodnôt umenia
- využívať pri komunikácii a interakcii s ľuďmi poznatky o kultúrach, náboženstve a tradíciách národnostných menšín žijúcich na Slovensku
- vnímať umenie a kultúru na základe súčasných kultúrnych procesov a aktuálnych problémov, chápať význam estetických faktorov a estetickej činnosti v každodennom živote, význam umenia v živote jednotlivca a spoločnosti
- rozvíjať poznanie seba ako euroobčana v oblasti kultúry, využívať skúsenosti muzeálnej a galerijnej pedagogiky.
8.5 Zdravie a subjektívna pohoda
Tematická oblasť výchovy Zdravie a subjektívna pohoda súvisí so vzdelávacou oblasťou Zdravie a pohyb. Venujeme sa v nej fyzickému a duševnému zdraviu, zdravému životnému štýlu, životospráve, športu, cvičeniu, režimu dňa. Zároveň tu môžeme zahrnúť aj činnosti zamerané na prežívanie svojej pozície – člena tímu, na subjektívnu pohodu (angl. wellbeing), na pocit šťastia a pocit spokojnosti, ako aj činnosti zamerané na skutočný život a virtuálnu realitu.
Ciele tematickej oblasti ZSP:
- vykonávať činnosti zodpovedajúce svojmu osobnému potenciálu v oblasti pohybových aktivít, športu a telesnej výchovy
- dosahovať duševnú rovnováhu prostredníctvom kompenzácie duševného a fyzického zaťaženia školského vyučovania pohybovými aktivitami
- získať informácie o zdravom životnom štýle a uspokojiť svoje fyzické potreby (spánok, strava, pohyb, odpočinok ) vo svojom dennom režime
- využívať svoje osobné záujmy na vlastnú sebarealizáciu a relaxáciu
- využívať svoj talent a nadanie na vyjadrovanie svojej životnej spokojnosti
- mať pozitívny vzťah k pohybovým aktivitám a športu s ich pravidelným začlenením do denného režimu
- získať informácie o situáciách ohrozujúcich zdravie a vedieť poskytnúť prvú pomoc na veku primeranej úrovni. Poznať dôležité linky pomoci
- upevňovať hygienické zásady, návyky základných sebaobslužných činností, poznať kultúru stolovania a aplikáciu zásad slušného správania v praxi
- prejaviť prosociálne zručnosti pri sebapoznávaní, riešení emočných problémov, mať schopnosť zvládnuť vlastné pozitívne a negatívne emócie, riešiť kvalitu vzťahov s rodičmi, spolužiakmi, učiteľmi/vychovávateľmi
- získať správne návyky držania tela a mať kultivovaný pohybový prejav
- nadobudnúť odolnosť a zdravé sociálne návyky ako prevenciu pred rizikovým správaním.
- Jedna vyučovacia hodina predmetu telesná a športová výchova v 1.,2.,3.,4., ročníku sa nahrádza jednou hodinou pravidelného aktívneho pohybu za týždeň v rámci školského klubu detí
Záver
Výchovný program je pedagogickou dokumentáciou školského klubu detí, o ktorý sa opierame pri realizácii výchovno-vzdelávacej činnosti v ŠKD. Cieľom našej práce je zabezpečiť celistvý rozvoj Medzi hlavné vízie ŠKD do budúcich rokov zaraďujeme:
- silami vytvoriť prostredie, v ktorom panuje pozitívna a priateľská atmosféra
- priateľské vzťahy medzi jednotlivými oddeleniami ŠKD
- spoluprácu so školskou knižnicou (besedy so zaujímavými hosťami)
Veríme, že organizované aktivity v školskom klube detí prispejú k celkovému rozvoju detí a pomôžu im stať sa zodpovednými, kreatívnymi a sebavedomými osobnosťami. Sme vďační za príležitosť pracovať s deťmi a podporovať ich v raste a rozvoji. V budúcnosti sa tešíme na spoločné zážitky a úspechy v rámci školského klubu detí.
Príloha č. 1 - Vnútorný poriadok ŠKD
Školský poriadok ŠKD je základnou organizačnou a pracovno-právnou normou školy, ktorá je právnym subjektom.
ŠKD je súčasťou školy a plní úlohy v mimo vyučovacom čase
Riadenie a organizácia ŠKD
1.Školský klub detí riadi riaditeľ
2. Činnosť ŠKD je zameraná na:
-pútavé a pestré aktivity oddychového, rekreačného, relaxačného, záujmového charakteru
- rozvoj fyzického a duševného zdravia dieťaťa
- príprava na vyučovanie, ktorá sa riadi vypracovaným a schváleným plánom činností ŠKD, z ktorého sa vypracovávajú mesačné plány činností.
3. Jedna hodina výchovnej práce trvá 60 minút.
Prevádzka ŠKD
Denným režimom chránime duševné zdravie detí
Režim ŠKD
11,15- 11,30 príchod detí do ŠKD
11,30- 12,20 oddychovo- rekreačná činnosť, hry na oddelení, vychádzky
12,20- 12.50 obed, pobyt na školskom dvore, rekreačná činnosť,
12,50- 13,30 pobyt na školskom dvore, vychádzky, TOV, záujmová činnosť
13,30- 14,20 Príprava na vyučovanie
14:20- 16,15 hry na oddelení, v herni ŠKD, prípadne na dvore školy,
odchod detí domov.
ŠKD je v prevádzke spravidla celý rok okrem dní pracovného pokoja, štátnych sviatkov a
školských prázdnin.
Zaraďovanie detí
1.Deti sa do ŠKD zaraďujú vždy na jeden školský rok na základe písomnej žiadosti podanej ich zákonným zástupcom najneskôr do 30. júna.
2. O zaradení do ŠKD rozhoduje riaditeľ školy a vychovávateľ
3. Oddelenie ŠKD sa zriaďuje, ak sa prihlási najmenej 15 detí na pravidelnú dochádzku.
Zruší sa, ak ich počet klesne pod 12. Počet deti v ŠKD určuje riad. školy.
Dochádzka detí
- Rozsah dennej dochádzky dieťaťa a spôsob jeho odchodu domov uvedie zákonný zástupca v zápisnom lístku. Zmeny v dochádzke oznamuje zákonný zástupca písomne a v zápisnom lístku ich aktualizuje vychovávateľka ŠKD.
- Vychovávateľka uvoľní dieťa z ŠKD len na základe písomného vyžiadania rodiča.
- Aby sa nenarúšala výchovná a vzdelávacia činnosť , dieťa môže byť , ak to nie je na zápisnom lístku uvedené, zo ŠKD uvoľnené na základe písomného oznámenia rodičov ihneď po naobedovaní. Inak odchádza podľa platného režimu ŠKD.
4. Ak odchádza dieťa zo ŠKD bez sprievodu zákonného zástupcu, právnu zodpovednosť preberá zákonný zástupca.
Výchovná a vzdelávacia činnosť
- Výchovnú a vzdelávaciu činnosť vykonávajú pedagogickí zamestnanci- vychovávateľky.
Deti vedú k samostatnosti, disciplinovanému správaniu a kultúrnemu stravovaniu sa v školskej jedení.
- Po dohode s rodičmi detí, venujú náležitú pozornosť príprave na vyučovanie.
- Súčasťou výchovnej a vzdelávacej činnosti je aj stravovanie , Detí prichádzajú do jedálne čistí, slušne sa správajú a správne stolujú.
- Vychovávateľky 1. ročníka učia deti postupom pri stravovaní, hygienickým návykom
- Ostatná záujmová činnosť sa uskutočňuje spravidla v TOV príležitostného, krátkodobého a dlhodobého charakteru, pričom sa umožňuje deťom účasť aj na ďalších formách záujmovej činnosti mimo školy.
- V oblasti rekreačného charakteru- vychádzkami, výletmi, športom a cvičením umožniť deťom čo najviac voľného času stráviť pohybom a pobytom na čerstvom vzduchu a takto sa starať o dobrý telesný rozvoj detí.
- V čase určenom na prípravu na vyučovanie si deti podľa pokynov vypracujú úlohy, opakujú učivo, čítajú nevyrušujú ostatných. Opakujú si učivo didaktickými hrami.
- Na záujmovú a rekreačnú činnosť sa využívajú aj telocvičňa, ihriská a iné objekty podľa podmienok školy,
Príspevok na úhradu dieťaťa za pobyt v ŠKD
- Príspevok na úhradu za pobyt dieťaťa je 10 € mesačne na jedno dieťa
- Poplatok sa platí nezávisle od času a počtu dní, ktoré dieťa strávi v ŠKD.
- Ak rodič odhlási dieťa v priebehu mesiaca, nemá nárok na vrátenie preplatku.
- Po predložení dokladov o sociálnej odkázanosti , môže riaditeľ školy rozhodnúť o znížení , alebo odpustení príspevku za pobyt v ŠKD.
5. Pokiaľ zákonný zástupca neuhradí stanovený príspevok za pobyt dieťaťa v ŠKD a boli využité všetky primerane dostupné spôsoby na zabezpečenie úhrady, rozhodne vedenie školy a vychovávateľ o vyradení dieťaťa.
6. Príspevok na úhradu za pobyt môžu rodičia realizovať mesačne, štvrť ročne, polročne, ročne.
Starostlivosť o zdravie a bezpečnosť detí
Za bezpečnosť detí počas celého pobytu v ŠKD zodpovedá vychovávateľ. Pri hrách je vychovávateľ povinný poučiť detí o bezpečnosti. V prípade úrazu, poskytne vychovávateľ prvú pomoc, oznámi ho vedeniu školy a napíše o ňom záznam.
Nosenie drahých a nebezpečných predmetov do ŠKD nie je povolené.
Príloha č. 2
SWOT ANALÝZA ŠKD
Školsky klub navštevuje 56 deti. Máme 2 zmiešané oddelenia, ktoré navštevujú deti z prvého až štvrtého ročníka. S deťmi pracujú 2 kvalifikovane vychovávateľky.
SWOT rozhovor
Rozhovorom s rodičmi a učiteľmi na školskom združení sme zistili podnetne pripomienky a námety, ktorými by sme mohli spestriť deťom pobyt v ŠKD. Taktiež ich zahrnieme do školského planú.
Silne stránky
Slabé stránky
Výborná spolupráca s vedením školy a učiteľmi, dobrý vzťah medzi deťmi a vychovávateľkami
Rušivé odchody deti na krúžky
Škola je zrekonštruovaná a zmodernizovaná, obklopená krásnou prírodou. Tiché okolie veľmi vhodne na vychádzky.
Režimové momenty – rušivé odchody detí skôr domov ( narušenie prebiehajúcich aktivít )
ŠKD môže využívať počítače a interaktívne tabule na didaktické hry a pozeranie náučných filmov.
Viac zapájať deti do súťaži ( Vesmír očami deti, hasiči očami detí )
Okolie školy, veľká záhrada, nove ihrisko a telocvičňa.
- Slabé zapájanie detí do súťaží
- Kvalifikovanosť pedagogických zamestnancov
- Škola na dedine, ďaleka dochádzka za kultúrou, divadlo, kino, rôzne akcie,
- Primerané materiálne a technické vybavenie
- Nezáujem niektorých rodičov o dianie v ŠKD
Spolupráca medzi pedagógmi a rodičmi
- Málo sponzorov
- Možnosť individuálneho vzdelávania
- Prezentácie ŠKD na verejnosti, deň matiek, uvítanie detí, vianočná besiedka a pod.
- Výborný vzťah medzi deťmi a vychovávateľkami
- ŠKD môže využívať počítače a interaktívne tabule na didaktické hry a pozeranie náučných filmov
- Poloha ŠKD je dobrá medzi prírodou, vhodná na pozorovanie prírody
- Dobrá naplnenosť, plný počet detí, chodia pravidelne
- Vytvárame rodinné prostredie, priateľskú atmosféru medzi deťmi a vychovávateľom
- Dodržiavanie pitného režimu – varíme čaj pre deti počas prevádzky
- Kvalitné a pestré stravovanie v ŠJ s dostatkom ovocia a zeleniny
- Otvorenosť ŠKD pre rodičov, možnosť ich účasti na voľnočasových aktivitách
- Rôznorodosť činnosti v ŠKD
Príležitosti
Ohrozenia
Viac vychádzok do prírody – ekologická činnosť
Zvýšenie poplatku za ŠKD
Väčšia spolupráca s rodičmi
Pokles poctu deti z dôvodu nezamestnanosti
Získanie sponzorov
Znižovanie populačnej krivky
Presviedčať kvalitne prace v ŠKD vývesnými tabulami
Zlý vplyv médií, pod ich vplyvom dochádza k problému šikanovania už
Vzdelávanie zamestnancov
- Strata elánu vychovávateľov pri pohľade na súčasnú situáciu v školstve
Predĺžiť pobyt detí v ŠKD zaujímavými aktivitami
- Konkurencia súkromných škôl a školských zariadení
- Možnosť výmeny skúsenosti s inými školskými klubmi Rozvíjať talent detí
- Skvalitniť spoluprácu s rodičmi a vedúcimi krúžku
- Možnosť zapojenia sa do projektov
- Spolupráca s odborníkmi
- Výmena pedagogických skúsenosti mimo školy na vzdelávaniach a konferenciách
- Možnosť iného poradenstva
- Pomoc podporného tímu
- Získanie sponzorov
- Nevyhovujúce finančné a spoločenské ocenenie vychovávateľa
- Nepriaznivá ekonomická situácia v niektorých rodinách
- Nedostatok finančných prostriedkov
- Možnosť výberu školy podľa uváženia rodičov
Celkove vyhodnotenie
Rozhovorom s rodičmi, učiteľmi a vychovávateľmi sme zistili, že treba zlepšiť komunikáciu medzi školským klubom a rodičmi. Zviditeľníme školu i školský klub na webovej stránke a nástenných tabuliach. Budeme sa snažiť viest deti k samostatnosti, zodpovednosti, pracovitosti a vzájomnej tolerancii medzi deťmi a zároveň vo vzťahu vychovávateľ dieťa.