Sociálny pedagóg

Kompetencie sociálneho pedagóga

• vyhľadávanie detí v riziku (dotazníky, Swot analýzy, depistáže, náhodné sledovania a pozorovania v triedach, rozhovory s učiteľmi)

• príchod nových žiakov do školy – zabezpečuje komplexný systém prijímania nového žiaka, stretnutie s odbornými zamestnancami, triednym učiteľom a pod.

• preventívne aktivity s celými triedami (preventívne programy, psychohry, artefiletika a pod. )

• jednoduchá intervencia so žiakom či dvojicou, skupinou – bitka, nezhody v triede, konflikty, nezvyčajná udalosť menšieho charakteru, pravidelná intervencia so žiakom, či skupinkou, ak je potrebné s nimi častejšie reflektovať priebeh dlhodobejšieho problému atď.

• nepravidelný skríning (sledovanie rizikového javu), pravidelné sedenia so žiakom alebo triedou so zameraním na prácu so špecifickým problémom (šikana, suicidium, emočné ťažkosti a pod.), stretnutie s rodičmi, učiteľmi a pod.