Základné informácie Informácie pre rodičov - deviatakov Dokumenty Dni voľby povolania 2020 užitočné odkazy aktuálne informácie 2023/2024 Prijímačky na štúdium na SŠ 2024

Výchovné poradenstvo

Svetový kódex detských práv

(vychádzajúci z najdôležitejších článkov Dohovoru OSN o právach dieťaťa)

• Všetky deti sú si rovné
  • Všetky deti majú právo na starostlivosť a lásku.
  • Každé dieťa má právo na dostatok zdravej výživy.
  • Každé dieťa má právo na vzdelanie.
  • Každé dieťa má právo na zdravotnú starostlivosť.
  • Každé dieťa má právo na hru a voľný čas.
  • Deti nesmú pracovať.
  • Deti nesmú by týrané.
  • Deti sa nesmú sta obeťou násilia a vojny.
  • Deti nesmú by sexuálne zneužívané.
  • Deti majú právo vyjadriť svoje názory.
  • Deti majú právo zvoliť si svoje vierovyznanie.
  • Deti majú právo stretávať sa a združovať podľa vlastného výberu.
  • Deti majú právo na prístup k informáciám.
  • Zvláštnu ochranu treba venovať deťom, ktoré nevyrastajú v rodinnom prostredí.
  • Zvláštnu ochranu treba venovať deťom utečencov.
  • Zvláštnu ochranu treba venovať postihnutým deťom.
  • Zvláštnu ochranu treba venovať deťom, ktoré sa dostávajú do konfliktu so zákonom.

Práva a povinnosti rodičov

·        Rodičia majú právo na to, aby ich deti boli vzdelávané bez diskriminácie. Sú povinní pri ich vzdelávaní rešpektovať iných.

·        Rodičia majú právo na to, aby boli považovaní za primárnych vo vzdelávaní detí. Ich povinnosťou je pristupovať zodpovedne k svojim deťom.

·        Rodičia majú právo vyjadrovať sa k aktivitám školy. Povinnosťou rodičov je byť partnermi škole.

·        Rodičia majú tiež  právo na prístup k informáciám o ich deťoch v škole. Naopak, ich povinnosťou je poskytovať informácie o ich deťoch škole.

·        Rodičia majú právo na to, aby školský systém rešpektoval duchovné a kultúrne zásady. Ich povinnosťou je viesť svoje deti k tomu, aby rešpektovali iných ľudí a ich presvedčenie.

·        Rodičia majú právo ovplyvňovať politiku škôl svojich detí. Ich povinnosťou je byť osobne zodpovední za školy svojich detí.

·        Rodičia a ich asociácie majú právo, aby s nimi občianske autority na všetkých úrovniach konzultovali prípravu vzdelávania. Ich povinnosťou je tieto demokratické reprezentatívne organizácie podporovať.

·        Rodičia majú právo na bezplatné školské vzdelávanie detí. Sú povinní venovať čas školám svojich detí.

·        Majú právo na to, aby bola zabezpečená vysoká kvalita verejnej prípravy vzdelávania zodpovednými autoritami. Ich povinnosťou je pomáhať zlepšovať schopnosti týchto autorít ako primárnych vzdelávateľov a partnerov v partnerstve rodina - škola.

Materiály výchovného poradenstva