Školský program OVOCIE, ZELENINA, MLIEKO EKO Grand SAD 2023 Národný projekt POP III Aktívna škola Projekty a Aktivity ZŠ Klokočov v oblasti športu, ochrany prírody a zdravia, charity, či vzdelávania S efektívnou inklúziou k dôstojnému vzdelávaniu Minihádzaná pre žiakov I. stupňa Športujeme s radosťou PREDMETOVÉ PROJEKTY, žiacke práce Veľkonočné dielne Čitateľská gramotnosť Deň Zeme 2018/19 Vzdelávací grantový program - Smart región 2018 Zdravá výživa Vianočné besiedky 2018 "Záhrada, ktorá učí" Číta celá škola Vianočné besiedky 2019 Projekt: Rozvoj kľúčových kompetencií žiaka základnej školy v oblasti informačno – komunikačných technológií Projekt: Pomáhajúce profesie v edukácii detí a žiakov II Letná škola 2020, 2021 Projekty v spolupráci s ÚPSVaR Čadca Edukačné programy Podpora ochrany detí pred násilím Eko Alarm Jarná škola "Spolu múdrejší" Spolu múdrejší II Triedim, triediš, triedime Školský ovocný sad Rozvojový projekt-Podpora DPŠ a RŠ “Spolu múdrejší 3” Projekt: Globálne ekologické problémy Chvíle, ktorými sa neplytvá Viem, čo zjem Projekt: Bylinkový raj Bylinková záhrada Z rozprávky do rozprávky_2022_23 Mliečny program RAJO Čítame pre radosť Posilnenie etického správania sa a hodnotového vzdelávania v školách

Národné PROJEKTY ZŠ Klokočov

Školský ovocný sad

Enviroprojekt 2021

Cieľ výzvy:  podpora cieľov, aktivít a celá realizácia projektu spracovaná pre témy tematických okruhov environmentálnej výchovy, ktoré si realizátor vyberie s prihliadnutím na miestne a regionálne podmienky školy:

téma 3:  Zdravé životné prostredie v škole

Miesto realizácie:

• Základná škola, Ústredie 976, 023 22  Klokočov

Cieľ projektu:

• Podporovať aktívny prístup k tvorbe, ochrane a zlepšeniu životného prostredia
  • Prehĺbiť teoretické vedomosti i získať praktické zručnosti pri výsadbe, ošetrovaní a starostlivostí o ovocné stromčeky a kríky, dopestovaní kvalitných plodov
  • Osvojiť si zručnosti pri práci s informačnými technológiami a beletristickými odbornými zdrojmi
  • Vytvoriť metodické a učebné materiály napr. na tému „Ovocinársvto“, „Hmyz a článkonožce v ovocnom sade“
  • Naučiť žiakov vnímať veci v súvislostiach zásady správneho hospodárenia s pôdou

Dĺžka trvania projektu:

• 01.07.2021 – 15.12.2021

Aktivity projektu:

• Príprava návrhu a modelovej situácie školského ovocného sadu v areáli základnej školy.

Pri tvorbe modelovej situácie školského ovocného sadu budeme spolupracovať s miestnymi záhradníkmi a ovocinármi, ktorí nám poradia s výberom ovocných stromov a kríkov vhodných do našich klimatických podmienok.

• Praktická realizácia projektu bude pozostávať z technickej úpravy terénu a samotnej výsadby sadu.  Areál školy je celý oplotený. Terén za telocvičňou je mierne svahovitý a nerovný , jednotlivé časti je potrebné vyrovnať . Podľa potreby  bude urobená navážka zeminy bagrom. Použitie bagra na zrovnanie terénu a navážky bude za odplatu. Oslovíme miestnych podnikateľov, ktorí vlastnia bager.  Odburinenie bude vykonané chemickým, biologicky odbúrateľným postrekom. Po vykopaní jám a nanesení substrátu, pristúpime k samotnej výsadbe ovocných stromov a kríkov. Ku každému stromčeku bude pripevnený drevený kolík a ochrana proti ohrýzaniu zverou a pri kosení.
  • Súčasťou projektu bude vybudovanie vlastného zavlažovania zachytávaním dažďovej vody zo strechy telocvične do nádrže. Zakúpime jednu 1 000 litrovú  nádobu, ktorá sa naplní vodou. Na naplnenie nádrže vodou oslovíme Dobrovoľný hasičský zbor Klokočov. Odtiaľ sa voda bude odvádzať ponorným čerpadlom pomocou hadice.
  • Vzniknutý ovocný sad doplníme náučnou tabuľou  a osadením lavičiek,  čím vytvoríme pre vzdelávanie žiakov  i relaxáciu.
  • Školský ovocný sad bude počas leta kosiť školník krovinorezom z dôvodu svahovitého terénu a  ťažko prístupného pre využitie benzínovej kosačky.
  • Ovocný sad skrášlime vtačími búdkami vytvorenými žiakmi na hodine techniky.
  • Žiaci na vyučovaní prírodovedných predmetov vybudujú domček pre hmyz.
  • Vyučujúci spoločne s odborníkmi vypracujú metodické a učebné materiály a pracovné listy pre žiakov k danej téme, ktoré sa budú využívať vo výchovno – vzdelávacom procese. Súčasťou pracovných listov budú aj vlastné „recepty žiakov“ na zužitkovanie vypestovaného ovocia a bobuľovín.
  • V budúcnosti by sme zakúpili sušičku ovocia, čím by vznikli zdravé a chutné pochutiny s dlhou trvanlivosťou. Sušička ovocia nie je zahrnutá v projekte.

********************************************