Sociálny pedagóg

Funkciu sociálneho pedagóga v našej ZŠ vykonáva :

Mgr. Mária Heglasová

Kde ju nájdete?

• na 1. poschodí  - kabinet výchovného poradcu

Konzultačné hodiny:

• pondelok - piatok po dohode
          v čase od 8:00 -11:00
  • kontakt: 0907 965 990, prípadne kancelária ZŠ: +421/41 4353923

Kto je sociálny pedagóg?

Je to odborný zamestnanec, ktorý vykonáva odborné činnosti v rámci prevencie, intervencie a poskytovania poradenstva najmä deťom a žiakom ohrozeným sociálno-patologickými javmi zo sociálne znevýhodneného prostredia, drogovo závislým alebo inak znevýhodneným deťom a žiakom, ich zákonným zástupcom a pedagogickým zamestnancom škôl a školských zariadení.

Svojím pôsobením sa snaží o vytvorenie bezpečnej sociálnej klímy na škole a to:

• podporovaním pozitívnych vzťahov medzi žiakmi
  • aktívnou pomocou žiakom zo sociálne-znevýhodneného prostredia
  • elimináciou  sociálno-patologických javov (preventívnymi aktivitami, včasnou diagnostikou a následnou intervenčnou činnosťou)
  • podporou zdravého životného štýlu a zmysluplného trávenia voľného času

Sociálny pedagóg pracuje so žiakmi:

Individuálne

• prevažne so žiakmi zo sociálne-znevýhodneného prostredia
  • žiakmi vyžadujúcimi odbornú starostlivosť na podnet triedneho učiteľa, príp. zákonného zástupcu žiaka

Skupinovo

• s konkrétnou triedou, oddelením ŠKD
  • realizáciou preventívnych programov a aktivít – vzdeláva žiakov v oblasti prevencie
  • podporuje rozvoj osobnosti žiakov využívajúc rôzne zážitkové hry a techniky, ktoré smerujú k rozvoju osobnosti žiakov
  • ak je to potrebné venuje sa náprave vzťahov medzi žiakmi, eliminuje patologické správanie

Od nového školského roku 2021/2022 sa na prvom stupni našej školy začali realizovať pod vedením sociálneho pedagóga preventívne

programy: Zippyho kamaráti , Kamaráti Jabĺčka.

Sú zamerané na to, aby sa deti naučili požiadať o pomoc, ak to potrebujú, naučiť sa riešiť konflikty, ako pomáhať druhým, ako sa vyrovnať so šikanovaním, ako zvládať svoje pocity, ako sa prispôsobiť novým situáciám.