Základné informácie Informácie pre rodičov - deviatakov Dokumenty Dni voľby povolania 2020 užitočné odkazy aktuálne informácie 2023/2024 Prijímačky na štúdium na SŠ 2024

Výchovné poradenstvo

Informácie pre rodičov - deviatakov

OZNAM PRE RODIČOV - deviatakov

Postup pri podávaní prihlášok na 8-ročné gymnáziá podľa Vyhlášky MŠ č. 245/2008 Z.z. o prijímaní na štúdium na stredné školy (SŠ)

1. Do prvého ročníka 8-ročného gymnázia môže byť prijatý žiak, ktorý úspešne ukončil piaty ročník ZŠ v príslušnom školskom roku.

2. Zákonný zástupca žiaka podáva prihlášku riaditeľovi ZŠ, ktorú žiak navštevuje.

3. Zákonný zástupca žiaka môže podať dve prihlášky na 8-ročné G a dve prihlášky na 8-ročné G , ktoré vyžaduje overenie špeciálnych schopností, zručností alebo talentu, t.j. talentovú skúšku.

4. Termíny platné pre tento školský rok, ako aj informácie o prijímaní na 8-ročné G sú uverejnené na internete, na stránke školského výpočtového strediska www.svsba.sk a nachádzajú sa tam aj zoznamy 8-ročných G a odkazy na jednotlivé G.

4.Prihlášku na SŠ vyplňuje výchovný poradca na základe podkladov uvedených v databáze ZŠ získaných od rodičov. Úlohou rodiča je potom všetky údaje na prihláške skontrolovať a zaniesť ju k lekárovi pre potvrdenie o zdravotnom stave žiaka ( za toto potvrdenie sa platí poplatok). Za správnosť údajov uvedených na prihláške ručí svojím podpisom zákonný zástupca žiaka.

5. K prihláške je možné pripnúť kópiu dokladu o úspešnom umiestnení v predmetovej olympiáde alebo v súťaži (športová, umelecká ...).

6. Vzhľadom na časovú rezervu nevyhnutnú pre spracovanie prihlášok od všetkých žiakov a vzhľadom na termíny jarných a veľkonočných prázdnin sa termíny na odovzdanie údajov a prihlášok výchovnému poradcovi čiastočne líšia od tých, ktoré sa nachádzajú na stránke www.svsmi.sk.

Informácie pre rodičov žiakov 9. ročníka

Postup pri podávaní prihlášok na stredné školy (SŠ) podľa Vyhlášky MŠ č. 245/2008 Z.z.o prijímaní na vzdelávanie v stredných školách.

1. Zákonný zástupca žiaka podáva prihlášku riaditeľovi ZŠ, ktorú žiak navštevuje.

2. Zákonný zástupca žiaka si môže podať dve prihlášky na dve rôzne SŠ alebo na dva rôzne odbory vzdelávania tej istej SŠ a dve prihlášky na odbory, ktoré vyžadujú overenie špeciálnych schopností, zručností alebo nadania, t.j. na odbor s talentovou skúškou.Ďalšiu prihlášku si môže podať iba v prípade, ak žiak nebol v prvom termíne prijatý ani na jednu zo SŠ, a to na druhý, júnový termín prijímacieho konania.

3. Termíny platné pre tento školský rok, ako aj informácie o prijímaní na SŠ sú uverejnené na internete, na stránke školského výpočtového strediska www.svsmi.sk. Nachádzajú sa tam aj štatistiky naplnenosti SŠ, zoznamy SŠ a odkazy na jednotlivé SŠ.

4. Prihlášku vyplňuje výchovný poradca na základe údajov získaných od rodičov. Tieto údaje vypĺňajú rodičia na tlačive, ktoré dostanú žiaci od výchovného poradcu.Úlohou rodiča je potom všetky údaje na prihláške skontrolovať a zaniesť ju k lekárovi pre potvrdenie o zdravotnom stave žiaka. Za potvrdenie na každú prihlášku sa platí poplatok

Za správnosť údajov uvedených na prihláške ručí svojím podpisom aj zákonný zástupca žiaka, aj žiak.

5. K prihláške je možné pripnúť kópiu dokladu o úspešnom umiestnení v predmetovej olympiáde alebo v súťaži, ktorá súvisí s odborom, o štúdium ktorého sa žiak uchádza.

6. Vzhľadom na časovú rezervu nevyhnutnú pre spracovanie prihlášok od všetkých žiakov a termíny jarných a veľkonočných prázdnin sa termíny pre odovzdanie materiálov a prihlášok výchovnému poradcovi čiastočne líšia od tých, ktoré sa nachádzajú na stránke www.svsba.sk.

Pozvánka na prijímacie skúšky má prísť najneskôr päť dní před termínom ich konania.

Riaditeľ SŠ zverejní zoznam uchádzačov do troch pracovných dní odo dňa termínu prijímacej skúšky.

Zoznam obsahuje poradie uchádzačov zoradených podľa celkového počtu získaných bodov a informáciu, či vykonali skúšku úspešne alebo neúspešne.

Žiakovi, ktorý bol prijatý na štúdium, oznámi SŠ termín, miesto a spôsob zápisu na štúdium spolu s doručením rozhodnutia o prijatí. Každý žiak prijatý na SŠ dostane zápisný lístok, ktorý vydá príslušná základná škola.Zápisný lístok dostane od ZŠ žiak iba jeden, ktorý je prenosný. Zápisný lístok musí žiak odovzdať strednej škole, na ktorú bol prijatý, v termíne uvedenom na rozhodnutí o prijatí. Ak žiak neodovzdá zápisný lístok v určenom termíne,rozhodnutie o prijatí je neplatné.Ak je žiak úspešný aj na inej SŠ a uprednostní štúdium na nej, vyzdvihne si zápisný lístok a odovzdá ho na druhej strednej škole, na ktorú sa zapíše.

Proti rozhodnutiu o neprijatí sa môže zákonný zástupca odvolať v lehote do piatich dní odo dňa doručenia rozhodnutia na adresu, ktorá je uvedená v rozhodnutí.

Ak žiak nebol prijatý ani na jednu zo SŠ, môže si podať prihlášku na jednu zo stredných škôl, kde sa bude konať druhé kolo prijímacích skúšok.

Výchovný poradca: Ing. Monika Kasáková